Gyógyszerpiaci szereplők szerint egyre kisebb az esélye annak, hogy május 1-jén hatályba lépnek az új gyógyszerek befogadásáról szóló kormány- és miniszteri rendeletek, ami az uniós transzparenciadirektíva átvételét jelenti a gyakorlatban. Piaci hírek szerint a rendelettervezet előkészítetlensége (hiányzott az angol nyelvű fordítás) miatt lemondta e héten esedékes útját a jogharmonizációt figyelemmel kísérő brüsszeli delegáció. Kormányzati forrásaink szerint azonban a fordítás már elkészült, igaz, a rendeletek nem jelentek még meg, de ezek is hatályba lépnek májusig. Kökény Mihály egészségügyi miniszter a közelmúltban több helyen – köztük lapunknak is – úgy nyilatkozott, hogy május 1-jétől már az új eljárásrend szerint tud működni az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (NAPI Gazdaság, 2004. április 22.). Megfigyelők szerint amennyiben rövid időn belül pótolja a mulasztást a magyar kormány, elkerülheti az EU figyelmeztetését. Az uniós rend szigorúbb követelményeket támaszt a jelenlegiekhez képest az OEP-pel szemben: a gyógyszerek befogadásáról például 90—180 napon belül kell verdiktet hoznia a biztosítónak.
Eközben változatlanul nem folynak tárgyalások a gyártók és az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium között az április 1. óta – tehát majd' egy hónapja élő – 180 napra szóló árbefagyasztás feloldását szolgáló megállapodásról, egyelőre a kapcsolatfelvétel szintjén megrekedt az egyeztetés – értesültünk az innovatív és a magyarországi cégek érdekképviseleteitől. Úgy tudjuk, a tőzsdén szereplő Richter sem ült eddig tárgyalóasztalhoz. A cégek ugyanis kifogásolják, hogy az ártárgyalás nem egységes szempontok szerint, hanem kétoldalú megállapodásokra építve folyna. Az egészségügyi kormányzat több magas beosztású képviselője nyilatkozta azt az elmúlt hetekben, hogy folyamatosan tárgyalnak a gyártókkal, hozzátéve, nem lehet egyik napról a másikra megállapodni mindegyikükkel.
Úgy értesültünk, hogy az Innovatív Gyártók Egyesülete kezdeményezte az Alkotmánybírósághoz (AB) benyújtott kereseteinek egyesítését. Legutóbb az árbefagyasztás miatt fordultak az AB-hoz, de még mindig az AB ítéletére vár egy négy évvel korábbi indítványuk is.
