Csaknem 2200 új munkahely létesül a munkaügyi tárca munkahelyteremtő támogatásának segítségével megvalósuló beruházások kapcsán. A februárban kiírt pályázati felhívásra 452 pályázati anyag érkezett, amelyek közül 301 felelt meg a feltételeknek, és végül 89 pályázó kap vissza nem térítendő támogatást.
A nyertes cégek 90 százaléka kis- és középvállalkozás – jelentette be Burány Sándor munkaügyi miniszter. Támogatásban a még el nem kezdett építési jellegű, új gépek, technológiák beszerzésére, valamint ingatlanok vásárlására vonatkozó beruházások részesülhettek. Az elbírálásnál a feldolgozóiparban, az építőiparban, valamint a kereskedelemben tevékenykedő vállalkozásokat preferálták.
A támogatási összeg vállalkozásonként 5 és 180 millió forint között szóródik. A kétmilliárd forintos pályázati keretet az új munkahelyek száma szerint ítélte oda a szaktárca: egy új munkahely teremtése 800 ezer forint támogatásban részesül; ez tovább bővíthető 200-200 ezer forinttal, amennyiben hátrányos helyzetű térségben valósul meg a beruházás, illetve tartós munkanélkülit foglalkoztat a pályázó. Az FMM által kijelölt hátrányos térségekben való beruházáshoz legfeljebb 160, míg más térségekben megvalósuló befektetésekhez maximum 80 millió forinttal járul hozzá a tárca.
A támogatott munkahelyteremtés nagyrészt hátrányos helyzetű megyékben valósul meg, a legtöbb munkahelyet Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében hozzák létre. A nyertes pályázók vállalása szerint az újonnan felveendő munkavállalók 58 százaléka tartós munkanélküli. A munkahelyeket legalább 5 évig kell fenntartani, ezt a májusban induló Egységes Magyar Munkaügyi Adatbázis (EMMA) keretében ellenőrizi a tárca. A minimum 25 százalékos önrésszel létrejövő beruházásokat ez év november 30-áig be kell fejezni, a munkahelybővítést a befejezéstől számított 3 hónapon belül kell végrehajtani.
