A termékdíjról szóló törvénytervezet immár sokadik verziója - amelynek legutóbbi változatát nemrég visszadobta a gazdasági kabinet - az üdítőgyártókat terhelné a legjobban. Az élelmiszer-ipari ágazatot képviselő szakmai szervezetek főként a környezetvédelmi termékdíj darabalapú számítását sérelmezik (eddig a csomagolóanyagok kilogrammja után határozták meg a néhány tíz forintra rúgó tételeket).
A tervezett rendszerben a palackok és a műanyag szatyrok darabjai után vetné ki a környezetvédelmi tárca a 3--25 forintos díjat. Jövő év elejétől azoknak is be kellene fizetniük a díj 20 százalékát, akik teljesítik a 45 százalékos előírt visszagyűjtési arányt. A tervek szerint e darabdíjak 20 százalékkal növekednének a jövőben.
A zöldtárca környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva kiegészítő díjat vezetne be az üdítős, ásványvizes és alkoholos italok palackjainak újrahasznosítása, illetve a visszaváltási rendszer elterjesztése céljából. A 2003-as termelési értékek alapján meghatározott kvótának megfelelően kellene alakítani az újrafelhasznált üvegek és műanyag palackok arányát (az ásványvíz esetében ez az összes termelés 55 százalékát jelenti). Amennyiben ez nem sikerül, akkor a hiányzó aránynak megfelelő darabszámra kell további termékdíjat befizetni. Egy sajtótájékoztatón 10-35 forint darabonkénti díjat említett Kertész Béla, a Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség főtitkára. A szaktárca honlapján olvasható verzióban azonban 0,2-0,8 forintos díjak szerepelnek. Ez utóbbi a kormány elé terjesztett javaslatban szereplő utolsó verzió - tudtuk meg Baka Évától, a TetraPak kommunikációs képviselőjétől.
Az ultimátumszerű szabályozási tervezet a filléres díjtételekkel sem hatékony a környezetvédelem szempontjából - állítja Baka. A többutas palackok bevezetéséhez 3-5 milliárd forintos beruházás szükséges, amit az ásványvízre vonatkozó előírások szerint például csak 55 százalékos mértékben kellene kihasználni. Amennyiben egy 500 ezer palackot kibocsátó gyár a kiegészítő termékdíj befizetését választja, az 125 ezer forint lesz. Ezt palackonként legalább 2 forint normál termékdíj és licencdíj egészíti ki. Ez utóbbit a visszagyűjtés fejében az azt koordináló társaságnak kilogrammonként fizeti a csomagoló, egy palackra így 1 forint jut.
A szakmai szervezetek azt preferálnák, ha az előírt visszagyűjtési arányt teljesítő cégnek nem kellene termékdíjat fizetnie a jövőben sem, és a tárca nem kényszerítené a gyártókat a többutas rendszer bevezetésére. Az ipar a licencdíjak emelése és a szelektív gyűjtés infrastruktúrájának fejlesztése mellett teszi le voksát. A kilogrammonként 20-30 forint licencdíjból 2005-ben 2,4 milliárd forint bevétel származna. Ennek 20-30 százalékos növekedése várható jövőre.
