BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az éves hiány 85 százaléka júniusig összejön

A Pénzügyminisztérium az EU-csatlakozás miatt változó importáfa-elszámolással magyarázza a két félév közti aránytalanságot.

2004. március 17. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az idén várt éves hiány 85 százalékát már az első félévben elérheti az államháztartás – derül ki a Pénzügyminisztérium prognózisából. A tájékoztatás szerint június végére meghaladja az 1000 milliárd forintot a helyi önkormányzatok nélkül számolt pénzforgalmi deficit, majd a második hat hónapban mindössze 184 milliárd forinttal bővülhet a hiány. A tárca szerint az éves deficit a bruttó hazai termék (GDP) 5,8 százaléka lesz: ehhez 20 380 milliárd forintos nominális GDP-t vettek alapul. Korábban 20 450–20 500 milliárd forinttal számolt a minisztérium. Módosult a tavalyi GDP is, a most közölt 18 575 milliárd alacsonyabb a pár hónapja kommunikált 18 700–18 750 milliárd forintnál. Az államháztartás tavalyi hiánya a GDP 5,9 százaléka lett, a magán-nyugdíjpénztári befizetésekkel korrigálva a mutató 5,2 százalék lenne. Az államadósság a GDP 59 százalékára rúgott az előző év végén.
A hiány lefolyásának aránytalanságát a két félév között az EU-csatlakozás miatt megbolygatott áfabevélelek okozzák – adott egy magyarázatot lapunk kérdésére Engyel Gyula, a PM költségvetési főosztályvezető-helyettese. Májustól az uniós tagországokkal szemben nem érvényesít importáfát Magyarország, az adót automatikusan levonhatják az adóalanyok. Engyel szerint ez később beépül például a belföldi áfába, de az már a második félévben javíthatja a büdzsé mérlegét.
Számításaink szerint az áfaelszámolás változása 200 milliárd forintra tehető összeggel rontja az első hat hónap bevételét, de önmagában nem elégséges az eltérések magyarázatához. A jövedéki adóból például az éves terv 59 százalékát várják július utánra. Engyel szerint a mérleg alakulását bemutató PM-számításban valóban van kockázat, de jelenleg ezt a lefutást tartják szakértőik a legvalószínűbbnek.
Az alrendszerek februárban 122,7 milliárd forint deficitet halmoztak fel, így az első két hónapban az éves terv 28,8 százalékát érték el. Márciusra tolódott egy nagyobb, 19 milliárd forintos befizetés a jövedéki adóból, jobb lett viszont a vártnál a társaságiadó- és a személyijövedelemadó-bevétel. Terták Elemér közigazgatási államtitkár szerint egyrészt a múlt év végi vásárlások utáni adóbefizetés átcsúszott 2004-re, másrészt az áfa-visszaigénylés egy része az szja-, illetve az evaszámlákon landolt, javítva így azok eredményét. Ezzel együtt úgy véli, hogy a tervezettnél nagyobb adóbevételek mögött a gazdaság teljesítményének javulása áll.
A kiadások közül, amint az várható volt, a lakástámogatások emésztik fel gyorsan az éves keretet: a február végéig folyósított 37,6 milliárd forint az éves előirányzat 29,5 százaléka. A múlt év végén megemelt jegybanki alapkamat miatt megugró adósságszolgálatra eddig 149,4 milliárd forintot fordítottak, ez az éves terv 19,6 százaléka.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet