BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem csillapodik a gyógyszerpiaci láz

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Alaposan felbolygatja a magyarországi gyógyszerpalettát, hogy míg a gyártók egy része elfogadta az egészségügyi kormányzat ultimátumszerű igényét, és automatikusan befizeti a termékei árából lecsippentett 15 százalékot az Egészségbiztosítási Alapba, addig más cégek válasz nélkül hagyták az „ajánlatot”. Esetükben áprilistól a termelői ár 15 százalékkal csökkentett mértékét tekinti a kormány áralapnak; az árbefagyasztáshoz kormányrendeletet kell alkotni, amely 180 napra érvényes (NAPI Gazdaság, 2004. március 12., 1–3. oldal). Az utóbbi termékek esetében elvileg csökkentett áraknak kellene megjelenniük a patikai forgalomban, ehhez azonban további számításokra van szükség. A változó árakról viszont tájékoztatni kell a gyógyszerészeket, akiknek ezúttal nem a hatóanyag, hanem a termék gyártója alapján kell majd „bemagolniuk” az új árakat. A gyógyszergyártóknak kedd estig kell választ adniuk arra, hogy befizetik-e a gyógyszerkasszába a támogatott gyógyszerek termelői árának 15 százalékát – mondta a NAPI Gazdaságnak Tóth Judit, az egészségügyi tárca szóvivője.
A gyógyszercégek pénteki tájékoztatóján egyértelműen a kormányt tették felelőssé a kialakult helyzetért. Orbán István, a Magyarországi Gyógyszergyártók Szövetségének elnöke, egyben az Egis Rt. vezérigazgatója szerint az intézkedés a nagyobb gyártóknak milliárdos bevételkiesést jelent, a kisebb cégeknek viszont egyenesen a létüket fenyegeti.
A rendre alultervezett gyógyszer-támogatási kassza – amely idén 239 milliárd forintot tartalmaz a tavalyi 252 milliárddal szemben –, az áfa megjelenése és a központi támogatási mérték csökkentése okozza most a problémát, nem pedig a kereskedelem – mondta Langer István a generikus gyártók képviseletében. Orbán szerint a jelenlegi termelői ár 85 százalékán befagyasztott árak végül a kiskereskedelemben okozhatnak feszültséget, miután az intézkedés az apadó értékű készletektől való megszabadulásra sarkallja a patikusokat, ami gyógyszerhiányhoz is vezethet egyes termékek esetében. Az olcsóbbá váló gyógyszereknél pedig a megtakarítást ellensúlyozhatja a megugró fogyasztás. A gyártók szerint számolni kell a reexporttal, vagyis a Magyarországon olcsón felvásárolható termékek kivitelével is. Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének vezetője elmondta, hogy a Gazdasági Versenyhivatal, az APEH és a Pénzügyminisztérium véleményét kérték a tavalyi, egyszerinek ígért, összesen 7 milliárd forintra rúgó gyártói befizetések törvényszerűsége kapcsán.

Baka Zoltán
Baka Zoltán
Sebők Miklós
Sebők Miklós
Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet