Magyarország szeretne újból osztályelső lenni, tavaly ugyan az ország erősített a régión belüli helyzetén, ám még sokat kell tenni ahhoz, hogy újra a térség vezető gazdasága legyen – értékelte az elmúlt időszakot a lapunk által szervezett konferencián Medgyessy Péter. A kormányfő szerint a múlt év végére több makromutató is a javult, s reményei szerint ez a tendencia folytatódik. A kétéves költségvetés sem konstrukciójában, sem gazdaságpolitikai irányvonalában nem volt szerencsés, ám a feltételeken 2002 második felében – a kormányváltás után – sem történt változás – hangsúlyozta. A tavaly elkezdődött kiigazításnak nem kedvezett, hogy túlzottak voltak a kormányzat céljai.
A Pénzügyminisztérium (PM) szerint március után a kormányzat nem hoz olyan jelentő döntéseket, amelyek érdemben befolyásolnák a 2004-es folyamatokat – közölte Veres János, a tárca politikai államtitkára. A tavalyi államháztartás 5,6 százalékos hiányán a helyi önkormányzatok idén nyilvánosságra kerülő mérlege nem változtat érdemben. A PM egyszázalékos reálbér-növekedést vár az idén.
Szapáry György, a jegybank alelnöke az inflációs várakozások megerősödésének veszélyéről szólt előadásában. Ebben az esztendőben javulnak szerinte a makrogazdasági kilátások, de a konvergencia-pályához való visszatérés lassú és fájdalmas folyamatnak ígérkezik.
Kökény Mihály egészségügyi miniszter szerint nem az egészségügyre fordított GDP aránya alacsony, hanem a GDP abszolút értéke. Emiatt szükséges a magánszférát bevonni az egészségügybe.
Cikkeink a 4. oldalon
