Január után februárban is jobb lett a hivatalosan vártnál az államháztartás mérlege: a Pénzügyminisztérium (PM) gyorsjelentése szerint a helyi önkormányzatok nélkül az alrendszerek 122,7 milliárd forintos hiánnyal zártak az idei második hónapban. A tárca 150-170 milliárdra számított. Januárban hasonló történt, akkor a 230-250 milliárdos prognózissal szemben 218,6 milliárd forint lett a deficit. Így az első két hónapban felhalmozott 341,3 milliárd forintos hiány a hivatalos éves költségvetési előirányzat 37,1 százalékát éri el. A PM februári jelentése azonban nem ehhez, hanem a nagyobb összegre vonatkozó becsléséhez méri az alrendszerek teljesítményét: ez alapján 28,9 százalék van már zsákban.
A jelek szerint a PM újra kellemes meglepetéssel szolgált a piacoknak, ahol idén a legkritikusabban épp az államháztartás gazdálkodását figyelik a befektetők. Török Zoltán, a Raiffeisen Értékpapír Rt. elemzője szerint a kedvező adatok elodázhatják a forintpiacon várt fordulatot, vagyis az euró erősödését, de a végbefektetők megnyugtatására várhatóan nem elegendőek. A forint a hivatalos kereskedési idő után közzétett adatra kismértékben erősödött. Török úgy látja, hogy a további forinterősödésnek nincs tere, a 255-ös árfolyam korlátot jelent.
Kevésbé megnyugtató ugyanakkor, hogy tavalyhoz képest idén több mint 63 százalékkal emelkedett a kéthavi deficit. A januárban elszámolt egyszeri tételek növelik a hiányt, ám ilyenek a tavalyi mérleget is rontották. Idén februárban jobb lett a költségvetés, rosszabb a tb-alapok egyenlege, mint egy évvel korábban. A büdzsé esetében említésre méltó, hogy a jövedékiadó-befizetések egy része átcsúszott márciusra, vagyis a mérleg még jobb lehetett volna. A jelentés szerint 26 milliárd forinttal lettek kisebbek a vártnál a központi költségvetési szervek és a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásai, míg a bevételekből 15 milliárddal több folyt be, főleg a társasági adónak és az szja-nak köszönhetően.
