Jövő év végére elkészülhet az átfogó kereskedelmi törvény, amelytől elsősorban tiszta piaci viszonyok kialakulását remélik a piaci szereplők – jelentette ki Csillag István gazdasági miniszter a Magyar Márkaszövetség közgyűlésén. Az uniós belső piacon, illetve Magyarországon folytatott kereskedelmi tevékenységre kiterjedő leendő jogszabály az 1978-as belkereskedelmi törvényt váltja majd fel.
Az ágazati kerettörvény várhatóan tartalmazza a kereskedelmi fogalmak megfelelő definiálását, olyan új területek eddiginél részletesebb szabályozását, mint az elektronikus kereskedelem, valamint megteremti az alacsonyabb szintű végrehajtási rendeletek megalkotásának alapját – tudtuk meg Kozák Tamástól, a GKM fogyasztásvédelmi és kereskedelmi főosztályvezetőjétől.
A törvény kidolgozása az uniós és a magyar versenypolitikai és fogyasztóvédelmi szabályozással való harmonizációs feladatok miatt még közel két évig tart – mondta Csillag. A törvény alapjául szolgáló ágazati stratégia azonban már 2004 első felében elkészül. A piac áttekinthető és korszerű szabályozási rendszert vár, ami többek között a minőségi kritériumok meghatározását, szerződéskötéskor az egyoldalú előnyök korlátázását, a nyitvatartási rendet vagy a forgalomba hozatali árszabályozást tartalmazza majd. Az utóbbra többféle elképzelés van. Az EU gyakorlata sem egységes, de több országban korlátozzák a beszerzési árnál alacsonyabb árú forgalmazást.
