BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csökkenhet a gyógyszeráfa?

2004. március 1. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Medgyessy Péter kormányfő és Orbán Viktor volt miniszterelnök hétfői találkozóján egyetértés körvonalazódott a gyógyszerek áfájának csökkentése ügyében. Medgyessy szerint amennyiben a Fidesz megtalálja a jogi módját az adóteher mérséklésének, ő nem áll útjába a kezdeményezésnek.
Több EU-tagországban is alacsonyabb áfát kell fizetni a támogatott gyógyszerkészítmények után, mint Magyarországon, ahol idén épp az uniós követelményekre hivatkozva emelték fel 0-ról 5 százalékra az ilyen termékek adóját. Az ötszázalékos áfa bevezetését azzal indokolta tavaly ősszel a kormány, hogy az EU-ban ennél alacsonyabb adószint nem ismeretes. (Az áfaszabályozás nemzeti hatáskörbe tartozik, egyedül annyiban egységes, hogy a kedvezményes kulcsnak legalább 5 százaléknak kell lennie.) Az egyes tagországok áfarendszerét vizsgálva azonban megállapítható, hogy vannak egyenlőbbek az egyenlőknél. Nagy-Britanniában például egyáltalán nem terhelik áfával a támogatott készítményeket, és Svédországban sem kell áfát fizetni a vényköteles gyógyszerek után. Franciaországban mindössze 2,1 százalékos adó sújtja ezt a termékkört, míg Írország esetében a szájon át bevett (orális) készítményekre nem számolnak fel áfát (a nem szájon át bevett – parenterális – gyógyszerek után viszont 21 százalékos áfát kell fizetni).
Az áfakulcs mérséklése ugyan megfosztaná az adóbevételtől a központi költségvetést, ám valamelyest tehermentesítené az Egészségbiztosítási Alap gyógyszerkasszáját. Erre a célra idén 239 milliárd forintot szántak költeni, miközben a tavalyi – áfakiadásoktól mentes – kiadás elérte a 251 milliárd forintot. Szerény számítások szerint is 40-60 milliárd forint hiányzik tehát a kasszából, amelynek pótlására takarékossági intézkedéseket kell végrehajtania az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak. Az elképzelések közt szóba került a hatósági ár bevezetése, ami a termelői árak 15 százalékos mérséklését is jelentené egyben. Ha ezt bevezetnék, az bizonyos importtermékek esetében a behozatal csökkentését vonná maga után – vélik a piaci szereplők.
Egy, az EU-ban a közelmúltban született bírósági ítélet ugyanis a gyártók számára lehetővé teszi, hogy a párhuzamos gyógyszerkereskedelem kivédése érdekében kvótákat határozzanak meg a nagykereskedőkkel szemben. A párhuzamos kereskedelem hátulütője, hogy az alacsonyabb termelői áron beszerzett készítményeket más országokban terítik a nagykereskedők.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet