Járai Zsigmond jegybankelnök egy hétvégi nyilatkozatában félreértésnek nevezte azt a lapunkban is közölt hírt, miszerint az MNB az idei államháztartásban 401 milliárd forinttal nagyobb hiányt vár pénzforgalmi szemléletben, mint a Pénzügyminisztérium. A Magyar Nemzetnek adott nyilatkozata szerint az MNB-prognózisban az elfogadott költségvetési törvényben szereplő 3,8 százalékos (eredményszemléletben – ESA, és nem pénzforgalmilag – GFS-alapon) hiányhoz képest gondolták úgy, hogy az legalább 401 milliárd forinttal több lesz. „Prognózisunk megjelenése óta két fontos esemény is történt: egyrészt a pénzügyi tárca maga módosította a tervezett hiányt a költségvetésben megjelölt 3,8 százalékról 4,6-ra, továbbá a kormány szerdán elfogadott egy 185 milliárd forintos költségcsökkentő intézkedést” – szó szerint idézve a jegybankelnöktől. Hasonlóan nyilatkozott Draskovics Tibor pénzügyminiszter az előző heti kormányszóvivői tájékoztatón, véleménye szerint az MNB nem beszélt a sajtóban megjelent, a tervezettnél 400 milliárddal nagyobb hiányról.
Nos, az infláció alakulásáról szóló, múlt hétfőn kiadott MNB-jelentés 101. oldalán a következő szöveg olvasható: „Előrejelzésünket a 2004. február 9-ig ismerté vált intézkedések és makrogazdasági előrejelzések alapján véglegesítettük.” Ekkorra már ismertté vált a PM magasabb, 4,6 százalékos ESA-hiányprognózisa. Az oldal alján pedig az olvasható: „A központi kiadásoknál, illetve a helyi önkormányzatoknál általunk várt kisebb nagyságrendű eltérésekkel együtt, a teljes mértékben figyelembe vett januári deficitcsökkentő csomag ellenére (!) összesen a GDP 2 százalékának megfelelő pénzforgalmi deficittúllépésre számítunk”. A 102. oldalon közölt táblázat szerint ez 401,8 milliárd forintnak felel meg; a táblázatban külön sorban tüntetik föl az új intézkedések összesen nettó 155 milliárd forintos egyenleget mutató hatását.
