Két hónap haladékot kapott a hazai tejtermelő szektor, miután a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) szerda késő este megállapodást írt alá a tüntető gazdák képviselőivel. Az uniós csatlakozásig 68 forint plusz áfa áron hirdeti meg az FVM a tej literének felvásárlási árát. Ezenkívül a 2004. április 15-ig értékesített tej után literenként négy forint támogatást vehetnek igénybe a gazdák. Emellett 40 forint exporttámogatáshoz juthatnak a feldolgozók, szintén az uniós csatlakozásig, de csak 60 millió liter, vagyis az ágazat által kitermelt két hónapnyi felesleg erejéig. Ez ugyan kedvezően hangzik, ám kérdés, hogy a feldolgozók igénybe veszik-e a támogatást. Ugyanis a megállapodásban arról nincs szó, hogy ezért cserébe visszamenőleg is ki kell-e fizetniük a termelőknek a meghirdetett 68 forintot literenként.
A feldolgozók bizonytalansága érthető, hiszen nem voltak jelen az egyeztetésen, valószínűleg azért, mert a szaktárca a hét eleji éjszakába nyúló tárgyalások kudarca miatt már el sem hívta képviselőiket. A NAPI Gazdaság információi szerint az exporttámogatás több kisebb feldolgozónak is kedvez, ám ezek nem használnak fel annyi tejet, amely orvosolná a túltermelést.
A megállapodás után a gazdák hazamentek, ám csak most kezdődik a lázas számolgatás, hogyan éri meg a termelőknek és a feldolgozóknak az együttműködés. Az azonban továbbra is nyitott kérdés marad, mi lesz a tejipari felesleggel és a 68 forintos literenkénti felvásárlási árral az uniós csatlakozás után, hiszen az elemzők szerint a környező országokban is jelentős mennyiségű tej van és Szlovákiában például olcsóbban lehet a nyersanyaghoz hozzájutni.
