A lakossági piac felé nyitó magyarországi pénzintézetek az utóbbi hónapokban komoly stratégiaváltáson mentek keresztül: döntő többségük jelentős fiókhálózat-bővítést határozott el, emellett megreformálta ügyfél-kiszolgálási rendszerét. A fiókhálózatban mind több munkatársnak lett első számú feladata a közvetlen értékesítés, míg a back-office területek munkáját a legtöbb helyen összevonták, bizonyos munkafolyamatok végzését ki is szervezték a pénzintézetek.
A bankfiókba betérő ügyfélnek azt kell éreznie, ő az egyetlen, akivel a bank foglalkozik, a kapcsolatnak személyesebb jellegűnek, tanácsadásszerűnek kell lennie - vélekedik Pozsonyi Gábor, a CIB Bank Rt. ügyvezető igazgatója. Kisbenedek Péter, az Erste és a Postabank elnök-vezérigazgatója szerint a két bank összevonásakor - amikor a jelenlegi 195 tagból álló fiókhálózat 160 tagúra olvad és a 3200 fős létszám 2400 fősre csökken - a front-office tevékenységet végzők száma csak minimálisan mérséklődik, sőt a bank szempontjából fontosnak tartott területeken növekszik a közvetlenül ügyfélkiszolgálással foglalkozók száma.
A személyesebb kapcsolat megteremtéséhez ugyanakkor arra van szükség, hogy az ügyintézőt lehetőleg mentesítsék a rutinszerű banki műveletek végzése alól. A CIB ügyvezető igazgatója szerint ugyanis munkatársaik fő feladata az kell legyen, hogy megértsék azt az élethelyzetet, amelyben ügyfelük van, hogy azután a legmegfelelőbb megoldást tudják ajánlani neki a pénzintézet szolgáltatásaiból. Ez viszont időigényes, ezért a banki rutinműveletek - átutalások, betétlekötések - intézését a magyarországi pénzintézetek egyre inkább szeretnék az alternatív értékesítési csatornák irányába tolni. Kisbenedek szerint a pénzintézet azért emelte meg viszonylag jelentősen a fiókszolgáltatások díját, hogy ezzel is rákényszerítse ügyfeleit a telefonos, internetes bankolásra.
A tanácsadói jelleg természetesen a korábbiaknál sokkal képzettebb munkaerőt feltételez. Ezen szakemberek folyamatos tréningje igen komoly összegekbe kerül - az Erste-Postabank kettősnél 600 millió forintot fordítanak a képzési folyamatra.
