Amennyiben az egészségügyi kormányzat ragaszkodik az év elején nyilvánosságra hozott finanszírozási szisztémához, a budapesti orvosegyetem közel 3 milliárdos veszteséggel számolhat 2004-re - mondta lapunknak Stubnya Gusztáv, a Semmelweis Egyetem (SE) stratégiai és működési főigazgatója. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) a 2003-as teljesítések 98 százalékának megfelelő mértékben kívánja idén finanszírozni az intézményeket, az ezt meghaladó teljesítményeket pedig degresszív módon fizetné ki a pénztár. Miközben az áfaátsorolások, az infláció és az energiaár-emelés önmagában véve is 1,5 milliárddal növelik a kiadásokat, a bevételi oldalon hasonló mértékű kiesést kell elkönyvelniük a finanszírozási szabályozás miatt.
Az egyetem tavaly kezdte meg konszolidációs programját, amelynek egyik pillére a kiadások racionalizálása, másik alapvető eleme pedig az OEP-bevételek maximalizálása. A jelenlegi helyzet azonban olyan mértékű kiadás-visszafogásra szoríthatja az orvosegyetemet, hogy veszélybe kerülhet a szolgáltatások minőségének fenntartása. Tavaly 1,9 milliárdos adóssággal indult az egyetem, a kormány 400 milliós konszolidációs támogatást biztosított az intézmény számára.
