Nem szolgáltatott teljes körű magyarázatot a Pénzügyminisztérium az szja-bevételek elmaradására az elmúlt két hónapban, ráadásul az esetleges vétkesek utáni nyomozás is eredménytelenül zárult. A szaktárca és az adóhivatal a lakáshitel-kedvezmények váratlanul magas mértékével, valamint a minimálbér egy évvel korábbi emelése folytán megváltozott béremelési gyakorlattal magyarázta a bevételek előirányzathoz mérten 4,5 százalékos elmaradását. A hivatalos statisztika szerint azonban a bérnövekedés mértéke tavaly meghaladta a kormány által tervezettet. A PM decemberi tájékoztatója a 2003. évre tervezettnél alacsonyabb tényleges adóalapot jelöli meg fő okként. A tárca adótervezését illetően Draskovics Tibor kijelölt pénzügyminiszter is óvatos kritikákat fogalmazott meg a költségvetési bizottság előtti meghallgatásakor. A prognosztizáltnál nagyobb mértékben apasztották a befizetéseket az adóváltoztatások is, köztük az egyszerűsített vállalkozói adó.
Emellett az adó-visszautalások is más rendben történtek, mint a korábbi években, ami szintén adókiesést okozott. Nem tesznek viszont említést azokról a kedvezményekről - lakáshitel, Sulinet -, amelyeket első értékelésekor a tárca is az okok közé sorolt. A Sulinet elfelejtése érthető is, hiszen először idén jelenik meg a bevételek pénzforgalmi alakulásában. A még 2002-ben felvett lakáshitelek után igénybe vehető kedvezmény (ennek maximális összege 240 ezer forint volt az akkori szabályozás szerint) viszont csökkentették a tavalyi összeget, ennek mértéke azonban a 2003 március 20-ai adóbevallási határidő után ismertté vált, így aligha okozhatott meglepetést az év utolsó hónapjában - állítják szakértők. (Az már év közben látszott, hogy a költségvetés lakáscélú kiadásai a tervezettnél nagyobb ütemben emelkednek.)
A lakáshitelrendszer egyébként az adójóváírás vonatkozásában növelheti is a költségvetés bevételeit, igaz csekély mértékben és csupán a hitel igénybevételét követő adóévben - mondta Horváthné Szabó Bea, a PricewaterhouseCoopers adószakértője. A lakáshitelek felvétele az esetek többségében ugyanis egybeesik egy használt lakás eladásával, ami olyan mértékben növelheti meg az eladó jövedelmét, hogy az adójóváírásra szóló jogosultsága megszűnik. Az adójóváírás mértékének megfelelő összeget ekkor az adott adóévet követő évben kell visszafizetni a költségvetésbe. Ennek elkerülése érdekében 2004-től a munkavállaló köteles jelezni munkáltatójának, ha éves jövedelme (például egy eladott lakás utáni bevétel miatt) meghaladja az adójóváírás érvényesítéséhez megengedett szintet.
