Miután szerdától vasárnapig kitartottak a Zengő „védői”, meghiúsulni látszik a Mecsek legmagasabb csúcsára tervezett, harmadik magyarországi NATO-lokátorállomás felépítése. A terület előkészítésével megbízott Mecseki Erdészeti Rt. képviselője szinte minden nap távozásra szólította fel a tiltakozókat, sőt pénteken a Greenpeace-aktivisták ellen vagyonőröket is bevetettek. A Honvédelmi Minisztérium (HM) nem kommentálja a zengőrvárkonyi eseményeket, de lapunk információi szerint ahhoz tartja magát, hogy a beruházást elnyerő vállalkozással érvényes szerződéssel rendelkezik, amit a kivitelezőnek be kell tartania. A hadügynek minden engedélye megvan az építkezéshez - mondta lapunknak egy HM-es szakértő.
Magyarországot nemzetközi kötelezettségvállalás is köti a zengővárkonyi és további két radarállomás telepítésére. A radar-képességcsomag nettó 23,5 milliárdjának 78 százalékát - a radarbeszerzést - a NATO fizeti. A HM a költségek 0,65 százalékával, azaz 153 millió forinttal, illetve a radarbázisok kialakításával járul hozzá a beruházáshoz. A kifizetéseket és a kivitelezést a NATO szakemberei ellenőrzik majd. A közös légvédelmi rendszer egyik elemeként felépülő lokátorállomás helyét egyébként nem a katonai szervezet, hanem magyar, amerikai és német szakemberek jelölték ki. A három állomás közül elsőként a zengővárkonyi készül(ne) el, a másik kettő a békéscsabai és a bánkúti lesz. A három radarállomás építésének befejezési határideje 2006. szeptember 30.
