Jövő hétfőig kell leadniuk adóbevallásukat az egyszerűsített vállalkozási adózók közül azoknak, akik bevételi nyilvántartást vezetnek (a számviteli törvény hatálya alá tartozóknak ez az időpont június 1.). Az APEH tájékoztatása szerint a számviteli törvény hatálya alá nem tartozó adóalanyoknak a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok visszaváltásakor kapott összeget nem kell bevételként elszámolniuk, így a 15 százalékos adót sem kell felszámítaniuk. Az adóhivatal útmutatása szerint ha az evaalany a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírt az értékpapír kibocsátójának adja el, a törvény 6. § (3) bekezdése szerint kell eljárni. Ez alapján nem minősül bevételnek az adózó által korábban átadott vagyoni érték az adóalany részére nem ellenértékként történő visszaszolgáltatásakor (ideértve különösen a nyújtott kölcsön, hitel visszafizetett összegét). Nem minősül tehát bevételnek a kötvény, a kincstárjegy, a letéti jegy beváltása a kibocsátónál.
Ugyancsak nem számít bevételnek adózás szempontjából az adóalany által korábban takarékbetétbe elhelyezett pénzösszeg hitelintézet általi visszaszolgáltatása. Hasonlóan kell továbbá eljárni az evaalanyiságot megelőző időben szerzett értékpapír esetében az átruházáskor megszerzett ellenérték azon része után, amely nem haladja meg az értékpapírnak az adóalanyiság első adóévét megelőző üzleti év utolsó napjára vonatkozóan a számvitelről szóló törvény rendelkezései szerint megállapított könyv szerinti értékét. Az adóalanyiság alatt megszerzett értékpapír mástól megszerzett vagyoni érték, így az után adózni kell. Ha az adóalany az adóéven belül többször vásárol és elad értékpapírt, úgy a bizonylattal alátámasztott gazdasági eredményként elkülöníthető bevételt kell számításba vennie.
Az evatörvény a számvitel hatálya alá tartozó adóalanyok esetében a számvitelről szóló törvény rendelkezései szerint elszámolt (a beszámoló eredménykimutatásában kimutatandó) árbevételt tekinti bevételnek.
