BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mindkét tb-alap hiánnyal zárt tavaly

2004. január 14. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az évközi nyugdíjemelések miatt 35 milliárd forintos hiánnyal zárta az előző évet a nyugdíjbiztosítási alap, pedig a kormánydöntés megszületésekor még arról volt szó, hogy a várható többlet-járulékbevételek finanszírozzák a járandóságok kifizetését. A Pénzügyminisztérium szerint az alapból folyósított kiadások finanszírozása folyamatos, abban nem lehet fennakadás. Törvény szerint a nyugdíjalap egyenlege nem lehet deficites, a hiányt a 2003-as költségvetés végrehajtásáról szóló törvényben rendezik (vagyis a költségvetés átvállalja a deficitet).
A két tb-alap azzal együtt nőtt 345,2 milliárd forintra (az előirányzat 124 százalékára), hogy decemberben 113 milliárdos többlettel zártak. Az egészségbiztosítási alapban 310,4 milliárd forint hiány keletkezett az előző évben, elsősorban a kiadások növekedése miatt. Az év közben módosított előirányzatok közül a bevételit kevesebb mint 1 milliárddal haladták meg, a kiadásoknál viszont 34 milliárddal kellett többet kifizetni. Ahogy az tudható volt, a gyógyszerkassza és a pénzbeli ellátások (táppénz, terhességi-gyermekágyi segély) kerete nem volt tartható. Gyógyszerekre az év során 251,8 milliárd forintot költöttek, a decemberben felhasznált 24,3 milliárd forint a legmagasabb havi kiadás volt. A gyógyszergyártók és -forgalmazók összesen 4,1 milliárd forintot fizettek vissza 2003-ban az egészségbiztosítási pénztárba a havi gyógyszerkiadási keret túllépése miatt, melyről külön szerződéseket kötöttek. Ennek egy része azonban még jogcím nélkül kering a rendszerben, az országos összesítésű számviteli kimutatások elkészültéig a „felmerülési helyre el nem számolt bevételek" között tartják nyilván. Az idei költségvetésben gyógyszerkiadásokra 239 milliárd forintot, vagyis a tavalyi felhasználásánál 12 milliárddal kevesebbet terveztek.
A járulékbevételekből, hozzájárulásokból, valamint a késedelmi pótlékok és bírságok befizetéséből tavaly elért 927,6 milliárd forint 6 milliárddal, 0,7 százalékkal maradt el az előirányzott összegtől. Ezt az egyéb, illetve a még el nem számolt bevételek ellensúlyozzák.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet