„Az államháztartás alakulását illetően az elemzőket általában kisebb találati pontosság jellemzi, mint más makromutatók esetében.” László Csaba távozó pénzügyminiszter nyilatkozta ezt 2003 szeptemberében a NAPI Gazdaságnak. Akkor, amikor a Pénzügyminisztérium még azt állította, hogy az államháztartás 4,8-4,9 százalékos hiánnyal zárja az évet. A tényleges deficit majd' 1 százalékponttal lett nagyobb, s akkor még nem számoltuk bele az ÁPV Rt. vagy éppen a helyi önkormányzatok tavalyi mérlegét. A deficit tehát közel lesz a 6 százalékhoz, ami minimum kétségessé teszi az idei költségvetés végrehajthatóságát. Ha pedig bukik az idei büdzsé is, akkor a kormány az euróhoz vezető úton egyelőre két elvesztegetett évet tud felmutatni. Ezt a hendikepet bajosan lehet behozni 2008-ig, főleg hogy közbeesik egy választási év, amikor a politikai akarat bizonyosan elébe kerül a gazdaságirányítás prioritásának...
Ezzel együtt finoman szólva sem elegáns, ahogy a kormány egyes tagjai, köztük a miniszterelnök is, mindent László Csaba nyakába akar varrni. Kovács László külügyminiszter például meg sem várta a rendkívüli tájékoztatót, s miniszterelnökét megelőzve elsőként kürtölte világgá, hogy a pénzügyminiszternek a túl nagy államháztartási hiány miatt kell vennie a kalapját. Nekik korábbról persze volt egy kis elszámolnivalójuk, a nyáron ugyanis felsült abbéli törekvésével, hogy lemondassa Lászlót. Ugyanakkor Medgyessy szavaiból is a pénzügyminiszter kizárólagos felelősségét lehetett kiolvasni, holott korábbi nyilatkozataiban mindig maximális támogatásáról biztosította a most távozó pénzügyért. A fiskális politika irányításáért természetesen a pénzügyminiszter viseli a felelősséget, de nem árt emlékeztetni: a 2003-as büdzsé is vastagon viselte azt a terhet, amit a 2002-ben tett kormányígéretek megvalósítása jelentett...
