BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az adókon bukott el a költségvetés

2004. január 7. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az éves előirányzatnál több mint 1 százalékponttal lett nagyobb az államháztartás 2003-as deficitje - derült ki a Pénzügyminisztérium előzetes adataiból. A tárca még az év végén is kitartott amellett, hogy a hiány nem haladja meg az 5,2 százalékot. A tavalyi folyamatok tovább nehezítik az amúgy is kifejezetten feszes 2004-es államháztartási előirányzat teljesítését. Eleve forráshiányosnak tűnik a gyógyszerkassza és a lakástámogatási keret: számításaink szerint az előirányzotton felül 50-70 milliárd forint hiányzik együttesen e két kasszából. Bizonytalan a kamatkiadások alakulása is, és kérdés, hogy az adóbevételek tavaly decemberi rakoncátlankodása (68 milliárd forinttal kevesebb folyt be áfából, társasági adóból és szja-ból a vártnál) egyszeri kimaradást vagy tartós folyamat kezdetét jelenti-e. A kormány azzal az ajánlással nyújtotta be a 2004-es költségvetést az Országgyűlésnek, hogy az abban foglaltak végrehajtása 1 százalékponttal csökkenti az államháztartás 2003-as deficitjét, ami az idei büdzsé készítésekori 4,8 százalékos PM-várakozás után 3,8 százalékos hiányt eredményez. A mostani feltételek mellett 1 százalékpontos vágás 4,6-4,8 százalékos deficitnek felelne meg. A piacon azonban többen állítják, hogy még így is teljesülhet a kormány akarata, a tervezettnél magasabb infláció ugyanis pótlólagos forrást teremt.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet