Elfogadta az Európai Parlament (EP) az EP-képviselők fizetéséről szóló megállapodást. Ennek értelmében egységes bérrendszert vezetne be az unió, az EP-képviselők havonta 8500 eurós (mintegy 2,25 millió forint) bruttó fizetést kapnának. Az elfogadott tervezetre a Miniszterek Tanácsának még rá kell bólintania, a testület egy képviselője azonban úgy nyilatkozott Strasbourgban, hogy nagy valószínűséggel elfogadja a tanács a nehezen megszületett megállapodást - mondta a NAPI Gazdaságnak Szent-Iványi István, az SZDSZ EP-listájának második helyén szereplő ügyvivő. Az egységes bérrendszer mellett megállapodtak az európai képviselők az utazási költségek elszámolásának racionalizálásában is.
A májusban csatlakozó országok választhatnak, hogy csatlakoznak-e az uniós rendszerhez vagy továbbra is a nemzeti illetménnyel jutalmazzák EP-képviselőik munkáját. Szent-Iványi valószínűnek tartja, hogy a magyar országgyűlés az uniós bérrendszer mellett dönt, mivel a bérköltséget ebben az esetben az EU állja. Amennyiben a magyarországi illetményhez ragaszkodna a parlament, a béreket a magyar költségvetés terhére kellene kifizetni. Az egységes rendszer elfogadásával a magyar költségvetés évente csaknem 65 millió forinttal lehet gazdagabb. A képviselői fizetéseket ugyanis az uniós adó levonását követően a különbözet mértékéig megadóztathatja a nemzeti kormány is. Az EP-képviselők fizetését az unió 28 százalékos adókulccsal terheli, így plusz 10 százalékpontos személyi jövedelemadóval (a legmagasabb magyar szja-kulcs 38 százalékos) terhelheti az országgyűlés a képviselői jövedelmet. A szóban forgó kérdéseket az európai parlamenti képviselők jogállásáról szóló törvény keretében rendezi majd az országgyűlés, akárcsak a nemzeti és európai parlamenti képviselőség összeférhetetlenségének kérdését. A jogszabályt várhatóan 2004. január végén nyújtja be a kormány a parlamentnek.
