Nincs tartalmi akadálya annak, hogy az egészségügyi szolgáltatásokról és az egészségügyi közszolgáltatásokról szóló, hétfőn megsemmisített törvényt újból benyújtsa a kormány – mondta Kökény Mihály egészségügyi miniszter tegnap. A következő napokban az egészségügyi ellátási szerződések pályáztatásáról és a vagyoni biztosítékról, valamint a közreműködői szerződésről szóló kormányrendeleteket kell hatályon kívül helyezni.
Az egészségügyi intézmények magánosításának folyamata nem akad meg, az önkormányzati, államháztartási és egészségügyi törvény az elmúlt tíz évben is jogalapot biztosított a privatizációra, az eddig megkötött szerződések a továbbiakban is érvényesek. A közszolgáltatást átvállaló magánszolgáltatót kötő garanciák egy része viszont megszűnt. Nem kötelezi jogszabály a szolgáltatót ötéves szakmai program kidolgozására. Kiválasztható lesz a magánszolgáltató pályázat nélkül is, valamint nem kell előnyben részesíteni az egészségügyi dolgozókból alakult vállalkozásokat. Megszűntek a vagyoni biztosítékra, valamint a közszolgáltatás átvállalására szóló szerződések tartalmára – beleértve a vagyoni eszközökkel való rendelkezést is – vonatkozó kötelezettségek. A magánosítás tőkeemelés nélkül is kivitelezhető lesz a jövőben, valamint nem él a továbbiakban az egészségügyi ingatlanok védelmét szolgáló „célvagyon” jogintézménye. A dolgozói tulajdonlást nehezíti az is, hogy a 25 milliárd forintos dolgozói hitelprogramot sem lehet beindítani a jogszabály megsemmisítése miatt.
A kis- és közepes vállalkozások beruházásait és eszközfejlesztését támogató 40 milliárdos keretösszegű kedvezményes hitelprogram januárban indult volna. Az eredeti kormányrendelet módosítását követően ismét kihirdetik a programot.
