Megsemmisítette az egészségügyi szolgáltatásokról és az egészségügyi közszolgáltatások szervezéséről szóló törvényt az Alkotmánybíróság (Ab), a jogszabály közjogi érvénytelenségére hivatkozva. Az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium (ESZCSM) és a törvény előkészítésében részt vett Kórházszövetség a döntést elsősorban az egészségügyi intézmények magánosításával kapcsolatos garanciák felfüggesztése miatt tartja aggályosnak.
A törvény megsemmisítésétől függetlenül ezután is lesz alapja a magánosításnak, csupán a folyamat keretét adó szabályozás és a garanciák szűntek meg - közölte lapunkkal Tóth Judit, az ESZCSM szóvivője. A szaktárca ugyanakkor megnyugtatónak tartja, hogy az Ab nem tartalmi vizsgálat következtében semmisítette meg a jogszabályt.
Az AB döntését azzal indokolta, hogy a kormány alkotmányellenes módon nem teremtett lehetőséget a köztársasági elnök által felvetett kérdések megválaszolására, valamint a törvény újratárgyalására. Közjogi érvénytelenségre hivatkozva most először semmisített meg jogszabályt az AB.
Az egészségügyi tárca jelenleg vizsgálja azokat a jogi lehetőségeket, amelyeken keresztül a tőkeemeléses magánosítás garanciái megalkothatóak - mondta Tóth. Mivel az AB eljárási kifogásokat emelt, a jogszabály tartalmi elemei valószínűleg nem módosulnak. A megsemmisített törvény lehetővé tette a dolgozói tőkeemeléses privatizációt egy 25 milliárdos hitelkeret biztosítása révén.
Ezt a lehetőséget rendeleti úton nem, kizárólag új törvény keretében állíthatja vissza a tárca - véli Ajkay Zoltán, a Kórházszövetség elnöke. Ajkay azt valószínűsíti, hogy a következő törvényhozási szakaszban új törvényt terjeszt a parlament elé a szaktárca. A leendő jogszabály valószínűleg nem sok ponton tér majd el az eredetitől - mondta az elnök.
Az AB határozata nem visszamenőleges hatályú, így a nyáron elfogadott jogszabály alapján megkötött szerződések továbbra is hatályosak. Ebbe a körbe tartoznak az úgynevezett közreműködési szerződések, amelyeket egyes tevékenységek magánkézbe adására köthetnek a betegellátó intézmények.
A határozat nem semmisítette meg a törvényhez tartozó végrehajtási, illetve a kapcsolódó rendeleteket, noha ezek jogalapja megszűnt. A végrehajtási rendeletek hatályát felfüggeszti a szaktárca, a többi rendelet módosítva él tovább - közölte Tóth. A dolgozói privatizációról szóló kormányrendeletből például a hitelprogramra vonatkozó részleteket kell kiiktatni.
