BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre végre érdemes lesz magyar artfilmet készíteni

2003. november 19. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A társaságiadó-törvény, valamint a mozgóképről szóló - hamarosan a parlament elé kerülő - törvénytervezet szerint a magyar filmgyártásba invesztáló cégek a befektetés összegének 10 százalékával csökkenthetik majd a társasági adójukat 2004 áprilisát követően. A bérmunka-produkciók külföldi megrendelőit a vonzó környezet megteremtésével ösztönözné a konstrukció, amely szerint a Magyarországon (a Nemzeti Filmiroda által) igazoltan teljesített közvetlen filmgyártási ráfordítás 10 százalékának visszatérítésére lesz jogosult a filmkészíttető. Az adókedvezményt a megbízott magyar adóalany érvényesítheti: a társaságiadó-alapot, valamint a befizetési kötelezettséget az igazolt beruházás 10 százalékával lehet csökkenteni. Ebből az adófizetési kötelezettség csökkentésére vonatkozó rész a külföldi megbízót illeti meg. A szaktárca számításai szerint a konstrukciónak köszönhetően 150-200 százalékkal növekedhet a magyarországi filmipar bevétele. Az ágazat forgalma 2001-ben 9, 2002-ben (a részköltéseket is beszámítva) 10 milliárd forint volt.
A kedvező adózási környezet mellett a fejlett infrastruktúra és az alacsony munkabér vonzza a külföldi filmkészítőket a térségbe. Prága és Bukarest az előbbi, Bulgária az utóbbi szempontból áll jobban Magyarországnál. A magyar filmes infrastruktúra fejlesztésére 2004-ben már számítani lehet, noha költségvetési forrást nem szánt erre a célra a kormány. A kulturális tárca az ÁPV Rt.-vel közösen dolgozza ki a fejlesztés koncepcióját.
Új befektetési lehetőséget kínál a törvénytervezet magyarországi cégeknek. Az adókedvezmény mind közvetlen, mind közvetett (kezelő alapon keresztül történő) befektetés esetén érvényesíthető. Az igazolt ráfordítás 10 százalékával megegyező mértékben mind az adóalap, mind a befizetési kötelezettség csökkenthető.
A tárca számításai szerint a költségvetés pozíciója is javul a filmipar kapacitáskihasználását növelő rendszernek köszönhetően: a beruházás 11,6 százalékáról mond le az állam, cserébe viszont az adózási arány 24,66 százalék. A beruházások várt bővülési ütemének megvalósulása esetén ez pluszbevételt jelent a költségvetésnek.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet