Területrendezés miatt a MÁV-nak nem áll szándékában meghosszabbítani a józsefvárosi piac üzemeltetőjével kötött bérleti szerződést. A vasúttársaság 26 hektáros telkének sorsát illető nagyléptékű területrendezési koncepció értelmében előbb-utóbb be kell zárni a józsefvárosi kínai piacot. Konkrétumot eddig sem a piacot üzemeltető Komondor Kft., sem a VIII. kerületi önkormányzat, sem a MÁV nem közölt. A MÁV és az üzemeltető között 1997. január elsején kötött bérleti szerződés 2004. február 28-án jár le, és a felek mind ez idáig nem tárgyaltak a meghosszabbításáról - tudtuk meg Urbán Lajostól, a MÁV műszaki-gazdasági tanácsadójától. A vasúttársaság egy évvel ezelőtt levélben közölte a Komondor Kft.-vel, hogy nem kívánja meghosszabbítani a bérleti szerződést, az üzemeltető azóta nem reagált - állítja Urbán. Információink szerint a Komondor Kft. nem tud a levélről, arra hivatkozik, hogy folyamatos szerződéses kapcsolatban áll a MÁV-val. Sajtóértesülések szerint a piacon árusító kereskedők sem tudnak semmi biztosat arról, hogy mi lesz velük február után. Urbán szerint a napokban megnyilvánuló sajtóvisszhang hatására talán jelentkezik az üzemeltető. A tanácsadó elképzelhetőnek tartja, hogy a piacról való kitelepítést 1-2 hónap alatt, lépcsőzetesen hajtsák végre.
A városrendezési koncepció szerint a MÁV az egész 26 hektáros területet - amelyből 4 hektárt tesz ki a józsefvárosi piac - szabaddá kívánja tenni. A Salgótarjáni út melletti terület rövidesen felszabadul, az ottani tevékenységet átveszi a Budapesti Intermodális Logisztikai Központ. A Kőbányai út két oldalán elhelyezkedő terület a kérdéses MÁV-tulajdon 50 százalékát adja. Az ütemterv szerint a jövő évben készülne el a területre vonatkozó kerületi szabályozási terv a józsefvárosi önkormányzatnál, majd indulhatna a hosszú távú ingatlanfejlesztési program. A MÁV a józsefvárosi vasúti forgalmat áttelepíti a Keleti pályaudvarra. Az ingatlanfejlesztés keretében bevásárlóközpontok, lakások és irodaházak építését említette a tanácsadó.
A MÁV eddig nem kereste meg terveivel a józsefvárosi önkormányzatot - tudtuk meg a helyhatóság munkatársától. Az említett kerületi szabályozási tervet a tulajdonos számlájára készítheti el az önkormányzat. Megtudtuk továbbá, hogy a szóban forgó területet 1998-ban intézményi területté nyilvánították, ami „kizárólag intézményi jellegű funkciók elhelyezését” teszi lehetővé, vagyis magánlakások építését kizárja.
