BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem lesz meg a PM 33 milliárdja?

2003. október 20. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az első kilenc és fél havi számok alapján már elkönyvelte a Pénzügyminisztérium (PM), hogy az év egészében akár 33 milliárd forint is befolyhat az államkasszába az egyszerűsített vállalkozási adóból (eva), pedig a korábbi hónapok alapján még a 31 milliárd elérése is bizonytalan. Az idén bevezetett adónem először április közepén fialt a költségvetésnek, majd a negyedéves bevallási ciklusnak megfelelően júliusban és októberben fizettek be nagyobb összeget az adózók. A köztes hónapokban viszont gyéren csordogált az eva, amit többnyire késedelmes fizetéssel vagy téves adószámlaszámra való utalással lehet magyarázni.
Október közepéig 29,6 milliárd forint eva gazdagította a büdzsét, vagyis a hátralévő két és fél hónapban még durván 3,5 milliárdra számít a PM. A negyedik negyedéves adóbefizetés már a jövő évi bevételeket növeli, így csak apróbb tételek javíthatják még idén a mérleget. Január és március között összesen 112 millió forint jelent meg az evaszámlán, majd május és június között 700 millióval gyarapodott a költségvetés. Augusztus és szeptember pedig 600 millióval járult hozzá a bevételekhez. Kimutatható tehát javulás a köztes időszakokban befolyt bevételeknél, ez azonban beállni látszik egy szintre. Ha minden az eddigiek szerint alakul, akkor 30-30,5 milliárd forinttal zárhat idén az evakassza. A pénzügyi tárca sajtóosztálya szerint viszont az év végéig csordogáló bevételekkel meglesz a 33 milliárd.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet