BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem alakul át lejárt köztartozássá a negyedéves fizetési késedelem

A fizetés elmulasztása miatt egyelőre nem kerülnek ki a vállalkozók az evakörből. A harmadik negyedéves befizetés határideje tegnap járt le.

2003. október 13. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A példás adózási fegyelmet mutató evázók idén összesen 33 milliárd forintot fizetnek be az államkasszába a Pénzügyminisztérium becslései szerint. Az előzetes várakozás 16 milliárd forint volt, amit már a második negyedéves időszak után is 4 milliárddal haladtak meg a vállalkozók. A csaknem 60 ezer evázó közül mintegy 10 ezren nem fizettek az áprilisi határidőig, de az APEH vizsgálatait követően rendezték tartozásaikat a késlekedők. A negyedéves evaelőlegek befizetésének elmulasztása egyébként nem vonja maga után az eva-adóalanyiság megszűnését. Az adóhatóság nem kér előlegfizetési bevallást, így a késedelmek vagy mulasztások után nem keletkezhet lejárt köztartozás. Az evakörből való kizárást mulasztási bírság vonhatja maga után, ami az adóbevallás kései benyújtásából következhet. Az elszámolást 2004. február 15-éig kell postára adni. Az evaadóalanyoknak a februári kötelezettség befizetésére gyakorlatilag 11 hónapos határidőt ad az adóhatóság, minthogy bírságot csupán a 2004. december 20-ai határidő be nem tartása esetén szab ki - közölte Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvvizsgálók Országos Egyesületének (MAKOE) elnöke.
Ugyanakkor az evázóknak a 2002-ből származó köztartozásokat egy hónapon belül ki kell egyenlíteniük, mivel az APEH valószínűleg novemberben befejezi az evázók jogosultságának vizsgálatát. Akinél köztartozást találnak, az kizárható az evakörből. A tartozások felszámolása annál is inkább lényeges lehet, mert az eva-adóalanyiság megszűnését követő negyedik évig nem választható ismét ez az adónem.
Az evázóknak kedvez az a lehetőség is, amely szerint az evaalap 50 százaléka lehet az iparűzési adó alapja. A szisztéma az evázók nagy részének megéri, mivel az alacsony anyagköltségű, valamint alvállalkozói terhektől mentes vállalkozóknak elég csekély a költségszintje ahhoz, hogy így járjon jobban. Az evázók nagy része pedig éppen azokból a szolgáltatási ágakból (ügyvédek, könyvelők, biztonsági őrök, műszaki tervezők, ügynökök) kerül ki, ahol alacsony az elszámolható költségek szintje.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet