A magyar kormányfő kétszer akkora összeget fordíthat jövőre protokollkiadásokra, mint amennyit a köztársasági elnök költhet - derül ki a Külügyminisztérium 2004-es költségvetési tervezetéből. A jövő évi büdzsében szerepel először bontásban a két közjogi méltóság protokollkerete, korábban egy jogcímcsoportban tették közzé az előirányzatokat.
A 2002-es büdzsé zárszámadása szerint állami protokollra - az államfő és a miniszterelnök külföldi programjainak lebonyolítására és a magas rangú külföldi delegációkkal, valamint az állami ünnepekkel kapcsolatos kiadásokra - több mint 885 millió forintot fordítottak. Az eredeti előirányzat 221,3 millió forint volt. Idén 816,3 millió forintot szánnak ilyen célú kiadásokra, a megoszlásról azonban nem szerepelnek adatok. Jövőre a magas szintű reprezentációt sem kerüli el a takarékosság, az ideihez képest szerényebb összeg, 595 millió forint jut az utazásokra, fogadásokra - ebből mintegy 400 millió a kormányfő, 198 millió pedig a köztársasági elnök kerete.
Nem található meg önálló jogcímként a Külügyminisztérium 2004-es büdzséjében a külföldi tájékoztatásra, idegen nyelvű lapkiadásra szánt keret, melyre 2002-ben 72 milliót költöttek, az idei előirányzat pedig 73 millió. A kormány szerint jövőre 9 millió forintból megoldható a külföldön rekedt, pénztelen magyar honfitársaink hazautazásának biztosítása - az anyagi segítség visszatérítendő, azaz a „támogatást” a honpolgárnak vissza kell fizetnie a költségvetésbe.
