BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Öt év alatt harminc százalékkal karcsúsítható a közszféra?

2003. szeptember 22. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jövőre az önkormányzati szektorban 53, a központi kormányzati intézményeknél 8 ezer fővel mérsékelné a foglalkoztatottak számát a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) - mondta Parragh László, a szervezet elnöke. Az ideális állapotot, a 30 százalékos létszámleépítést 3-5 év alatt tartja elképzelhetőnek. Véleménye szerint jövőre a 10 százalékos mérsékléssel megtakarítható 350 milliárdos összeget a vállalkozói terhek csökkentésére volna célszerű fordítani. Magyarországon ugyanis átlagosan 2-6 százalékkal magasabbak a vállalkozói közterhek, mint a környező országokban.
Az MKIK ajánlása szerint szükség van a jövőre 16 százalékos társasági nyereségadó további 1-3 százalékpontos csökkentésére, a havi 3450 forintos egészségügyi hozzájárulás megszüntetésére, valamint az iparűzési adó rendszerének felülvizsgálatára.
A tervezett adókoncepció összességében pozitívan érinti a vállalkozásokat, a 8 százalékos bruttó béremelést azonban az árak növelésével kompenzálják majd a cégek, ami az ár-bér spirál beindulása felé hat - véli az MKIK. A létszámleépítést a 3 százalékos természetes fogyás figyelembevételével, valamint az előnyugdíjaztatás módszerével célszerű végrehajtani. A feltöltetlen létszámkeretek ugyanakkor megnehezítik a valós megtakarítást, mivel helyenként a keret mérséklésével is elérhető a 10 százalék - mondta Parragh. Az MKIK szerint egy új közalkalmazotti törvény módot adna a végkielégítések csökkentésére.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet