A jövő évi új támogatásokra rekordszámú, 528 pályázat érkezett – beruházási tervvel együtt –, ezekben több mint 500 milliárd forint támogatást igényeltek az önkormányzatok. A támogatásra javasolt beruházásokat a kormány az érintett tárcák javaslata alapján jelölte ki, az Országgyűlés azonban csak 2004-ben dönt az ügyben. A kormány céljai között a területi kiegyenlítés, a rekonstrukció, az oktatási és szociális szféra fejlesztése, a minőségi vízellátás biztosítása, a szennyvízelvezetés és -tisztítás megoldása szerepel – tájékoztatott Pál Tibor, a Belügyminisztérium politikai államtitkára, aki szerint 2004-ben 73 címzett beruházás indulhat, melyek esetében a vissza nem térítendő támogatás összértéke 62,4 milliárd forint. Az önkormányzatok ezt 15 milliárd forinttal egészítik ki. Az átlagosan három évig tartó munkálatok 2004-ben lezajló első üteméhez a költségvetés 8, a 2005. évi második ütemhez pedig 25 milliárd forinttal járul hozzá.
Jövőre az idei évhez képest 33 százalékkal több beruházás indítására nyílik lehetőség, köztük szerepel 26 oktatási célú, 17 vízgazdálkodási, 11 egészségügyi, 7 szociális és 12 kulturális beruházási és fejlesztési program; folytatódik a Budapesti Állat- és Növénykert rekonstrukciója is, öt esetben pedig egyházi beruházásokat támogat a kormány. A parlament a címzett támogatásokat várhatóan ez év végén kezdi tárgyalni.
Az idei támogatott beruházások – melyeket a parlament már tavasszal jóváhagyott – keretében kezdődik el a kazincbarcikai, a fővárosi Bajcsy-Zsilinszky Kórház rekonstrukciója, valamint országosan további tíz kórház felújítása. A támogatásnak köszönhetően két kulturális és tizenöt oktatási intézmény fejlesztése is megindulhat az ősszel. A 2003-as csaknem 60 milliárd forint címzett támogatás vissza nem térítendő összegét az önkormányzatok további 16 milliárd forint saját összeggel egészítik ki.
