ä Fehér Lajos Dániel
Pénteken nyújtotta be az Oktatási Minisztérium (OM) az Országgyűlésnek a kutatás-fejlesztés irányítási, intézményi és finanszírozási rendszerének átalakítását célzó törvény tervezetét - tudta meg a NAPI Gazdaság. A kormány és a tárca céljai szerint 2006-ra a magyarországi k+f ráfordítások elérik a GDP 1,8-1,9 százalékát, a jelenlegi 1,01 százalékról fokozatosan növekedve. A kiadások felét az üzleti szféra finanszírozza majd. A benyújtott törvénytervezet koncepciójában az innovációra szánt összegek növelését, az uniós államok átlagos szintjének elérését, valamint a kis- és közepes vállalkozások lehetőségeinek javítását tűzte ki célul.
A törvényjavaslat létrehozza a kutatási és technológiai innovációs alapot, azzal a feladattal, hogy biztosítsa a jogszabály által kitűzött célok - a költségvetés helyzetétől független - megvalósulását, az innovációs intézkedések társfinanszírozását. Az alap főbb bevételi forrásai a központi költségvetési támogatás, illetve a gazdasági társaságok által befizetendő innovációs járulék. Ennek mértéke 2004-ben az adóalanyok előző évi korrigált nettó árbevételének 0,2 százaléka lesz. Utóbbi összeget teljes egészében az üzleti szféra fejlesztésére kell fordítani. A költségvetési támogatás mértéke nem lehet kevesebb, mint a befizetők tárgyévet két évvel megelőző befizetéseinek összege.
A kifizetések pályázati úton zajlanak, a lebonyolítást az Alap kezelésére és a programok koordinálására a 2004. január elsejével felálló, az OM alá rendelt Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal végzi majd. A pályázatok és a szerződések kezelését ellátó Kutatás-fejlesztési Pályázati és Kutatáshasznosítási Iroda januártól a hivatal felügyelete alá kerül.
