Hat megye 168 polgármestere írja ma alá a Közép-Duna Régió Hulladékgazdálkodási Rendszerének konzorcionális szerződését. Az összesen harmincmilliárd forintba kerülő projekt olyan térségi fejlesztési program, amely az önkormányzatok tulajdonában lévő hulladéklerakókat az uniós előírásoknak megfelelővé teszi. Ezt a hulladékkezelési technológia fejlesztésével oldják meg. A főberuházás keretében Inotán olyan 8,5 megawattos erőmű épül, amely hulladék elégetésével termel villamos áramot.
A hat megye (Bács-Kiskun, Fejér, Komárom-Esztergom, Pest, Veszprém és Tolna) szilárdhulladék-kezelésének megoldását biztosító pályázathoz EU-támogatást is el lehet nyerni, amelynek legfontosabb állomása az ISPA-pályázat előkészítése. Ezt célozza a konzorcionális szerződés. A pályázat gesztora Polgárdi önkormányzata, az ellenjegyzők Székesfehérvár és Dunaújváros önkormányzata.
A Közép-Európában és Magyarországon is egyedülálló projekt teljesen összhangban van az uniós szabályokkal. Az EU hozzájárulása az ilyen beruházásokhoz legfeljebb 75 százalék lehet, ebben a projektben 60 százalék. A társfinanszírozásban részt vehetnek a nemzetközi pénzügyi szervezetek és az érdekelt kereskedelmi bankok is, Magyarországon ez 30 százalékot tesz ki, míg az együttműködésbe bekapcsolódott önkormányzatok hozzájárulása 10 százalék.
