BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A diákhitel ősztől 9,92 százalékos kamattal ketyeg

2003. augusztus 25. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A 2003-2004-es tanévben a diákhitelt felvevő hallgatók annak kamatában már megfizetik a hitel kockázati prémiumát, amelyet egy független auditori jelentés alapján a Diákhitel Központ Rt. (DK) 2 százalékban állapított meg. A hitelkamat ugyanakkor a 127/2003-as kormányrendelet értelmében továbbra sem tartalmazhatja a DK működési költségeit. Szakértők szerint a kockázati tartalék hitelfelvevőkre terhelésének elérkezett az ideje, hiszen a múlt év végén 127 ezer fős hitelezett hallgatói állomány számára ez már nem okoz jelentős megterhelést. A működési költségek hallgatókra terhelésével kivárt a kabinet, mivel nem akarja elriasztani őket a rendszertől. A diákhitel indulásakor összesen 4,5 százalékban maximálták a kockázati prémium és a működési költségek szintjét, ám a hitel első két évében kormányrendeleti szinten tiltották meg ez utóbbi költségek megjelenítését.

Az új szabályozás értelmében a diákhitel kamatát a DK által 2003. február 1-je és augusztus 30-a közötti időszak átlagos forrásköltségének, illetve a kockázati prémiumnak az összege adja ki. Miután az átlagos forrásköltség 7,92 százalékos volt, így a hitelkamat az első tanítási félévre 9,92 százalék lesz, ami 42 bázisponttal haladja meg a hitel elmúlt két év során „megszokott” 9,5 százalékos kamatát. Elemzők szerint a jegybanki kamatemelések után az utóbbi fél évben havi rendszerességgel rövid távú hiteleket felvevő DK-nak jelentősen emelkedik majd a forrásköltsége, így kérdéses, hogy a megemelt kamat ellenére mekkora összeg szolgál majd a visszafizetési kockázat ellensúlyozására.

Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet