Lapunk által megkérdezett jogászok szerint a mobilszolgáltató cégeknek jobb az esélyük a Gazdasági Versenyhivatallal (GVH) szemben a kartellügyben. A hivatal hétfői döntése ugyanis a versenytorzítás tényét nem, csak annak lehetőségét fogalmazta meg, ez pedig szakértők szerint kevés lehet a bíróságon. A versenyhivatal egyébiránt feltűnően kerüli az ügyben a kartell kifejezést, s egyes cégek is sérelmezik azt, pedig a versenytörvény hivatkozott paragrafusát jogi berkekben egyértelműen a kartell leírásának tekintik.
A jövő májusi EU-csatlakozást követően jóval komolyabb bírsággal számolhatnak azok a cégek, amelyek vétenek a közösség versenyjogi szabályai ellen. Jelenleg a versenysértő magatartás által érintett forgalom 10 százalékáig állapíthat meg bírságot a hivatal, a belépés után viszont a vizsgált cég teljes árbevételének 10 százalékáig terjedhet a büntetés mértéke. További változást jelent, hogy a cégek nem kérhetnek előzetes, szankció nélküli vizsgálatot a GVH-tól a tervezett döntéseik jogszerűségéről, azt saját hatáskörben kell elbírálniuk. A versenyhivatal egyes szabályozott területeknek a verseny számára történő megnyitására, liberalizációjára fokozottan ügyel majd jövő év májusától.
Részletek az 5. oldalon ä
