A 30 év után újra megszerzett férfi vízilabda-világbajnoki címnek úgy tűnik, már egy nap után megvan a forintokra váltható eredménye - igaz, klubszinten. A Ferencvárosnál ugyanis már jelentkezett egy új szponzor, ám kilétéről nem kívánt nyilatkozni Wiesner Tamás szakosztály-igazgató. Véleménye szerint mind a klubok, mind a szövetség szintjén könnyebbé válhatnak a tárgyalások a támogatókkal. Ezt elsősorban arra alapozza, hogy hasonló változások voltak a Sydneyben megszerzett olimpiai bajnoki cím után is.
A világbajnoki címért a játékosok fejenként milliós nagyságrendű prémiumot vehetnek át - ebből nettó 900 ezret áll a sporttárca. Jakab Zoltán, a Magyar Vízilabda Szövetség főtitkára lapunknak elmondta, hogy reményeik szerint a siker a szövetség költségvetésére is jótékony hatással lesz. (A sportág malmára hajthatja a vizet, hogy a magyar labdarúgás immár sokadik, de talán legsúlyosabb válságát éli, s több támogató visszalépéséről jelentek meg hírek. Így megfigyelők szerint remény van arra, hogy ezek esetleg a vízilabda felé fordulnak.)
A szövetség költségvetése évente 300-400 millió forint között ingadozik - ennek durván egyharmadát állami forrásból kapják, míg a fennmaradó részt a támogatók adják össze. Ebből a pénzből azonban nemcsak a különböző korosztályos válogatottak szereplését, hanem az utánpótlás nevelését - így például a Sulipoló programot - is finanszírozzák.
A világbajnoki cím csak kevés játékos ázsióját emeli oly mértékben, amit a fizetések kialkudásakor érvényesíteni lehet. A magyar pólósok renoméja ugyanis a külföldi kluboknál nagyon magas, s már a világbajnoki cím előtt is jó pozíciókból tárgyaltak az irántuk érdeklődő klubokkal. Jelentős változás elsősorban olyan fiatal játékosoknál várható, akikre a külföldi csapatok is felfigyeltek, ám még nem számítanak befutott sztároknak. Ilyen lehet például a döntőben remekül játszó, papíron már olaszországi, de tavaly még kölcsönben itthon pólózó Madaras Norbert is.
Wiesner szerint a győzelem után sem várható, hogy - az olasz vagy a görög bajnoksághoz hasonlóan - külföldi, már befutott sztárjátékosok tömegesen a magyar csapatokhoz igazoljanak. Jelenleg ugyanis rengeteg fiatal és tehetséges játékos van itthon, akik nem mellékesen lényegesen olcsóbbak, mint egy-egy légiós. Utóbbiaknak ugyanis többek között munkavállalási engedélyt, lakást, autót is biztosítani kell, ami rendkívül drágává és macerássá teszi szerződtetésüket.
A pólósok mellett úszóink is szép sikereket értek el. A háromszoros ezüstérmes Risztov Éva közel 1,4 millió forint jutalmat kap a barcelonai úszó- és vízilabda-világbajnokság eredményeiért - értesült a NAPI Gazdaság. A prémiumot a sporttárca fizeti egy kormányrendelet alapján, amelyben részletes ponttáblázat és szorzók segítségével állapítják meg a fizetendő összeget. Bár az Európai Unió tiltja a profi sport állami támogatását, a prémiumok nem számítanak fizetés jellegű jövedelemnek, így nincs akadálya a sportsikerek állami elismerésének - mondta lapunk kérdésére Mesterházy Attila, a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium (GYISM) politikai államtitkára. A tárca költségvetése ugyan véges, ám ha sikereikkel a magyar sportemberek kiérdemlik a jutalmazást, a büdzsét kiegészítik a költségvetési tartalékból. Ilyen esetekben a pótlólagos támogatás elbírálása formális - mondta Mesterházy.
A Magyar Úszószövetség (MÚSZ) költségvetése 85 millió forint a tavaly szeptembertől a világbajnokság végéig tartó csaknem egy évre - tudta meg lapunk Horváth Zsolttól, a szövetség szakfelügyelőjétől. A felnőtt és ifjúsági válogatottakat egyetlen magáncég, az Aréna támogatja, de ők sem készpénzzel hanem sportszerekkel. A költségvetés a Magyar Olimpiai Bizottság, valamint két minisztérium, a sport- és a környezetvédelmi tárca támogatásából jön össze - mondta Horváth. A világversenyek helyezettjeinek prémiumait sem a szövetség fizeti, hanem egy ponttáblázat alapján a GYISM. A MÚSZ a versenyzők felkészülését edzőtáborok és versenyek megszervezésével tudja támogatni: idén januárban és a februárban a nagyválogatott 12-12 tagja már megjárta Olaszországot és Dél-Afrikát, míg a fiatalok Cipruson voltak. Horváth az edzőtáborok teljes költségét 5-10 millió forint nagyságúra tette. A szövetség ugyanakkor nem tudja támogatni a külföldön egyetemi tanulmányaikat végző versenyzők felkészülését, így az olimpiai bajnok, de a mostani világbajnokságon erős számaiban gyengén szereplő Kovács Ágnesét sem - tette hozzá a szakfelügyelő.
