BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Januárban emelkedő a gyógyszerárak?

A korábban tervezett februárhoz képest már januárban emelkedhetnek a gyógyszerárak, a piac egyik érdekszövetsége eközben az Alkotmánybíróságtól vár jogorvoslatot az újabb árbefagyasztás miatt.

2003. július 22. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az áfatörvények változása miatt célszerűnek látszik, hogy 2004-ben az eredetileg tervezett február helyett már januárban megtörténjen a gyógyszeráremelés – mondta lapunknak Bidló Judit, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) gyógyszerügyi főosztályának vezetője. Az adótörvények módosítása miatt az eddig a 0 áfakulcs alá tartozó termékek – köztük a gyógyszerek – az 5 százalékos kategóriába kerülnek az európai uniós gyakorlatnak megfelelően. Bidló Judit elmondta lapunknak, hogy a gyártókkal szeptemberben indulnak az ártárgyalások. A főosztályvezető szerint jelenleg nincs napirenden a kormány és a termelők között korábban kötött, három évre szóló áremelési megállapodáshoz hasonló egyezség megkötése. Számításaink szerint az egy hónappal előrehozott áremelés kevesebb mint egymilliárd forint többletkiadást jelentene az OEP-nek.
Eközben megjelent a gyógyszerár-támogatások újraszabályozásáról szóló kormányrendelet, amely tartalmazza a termelők és az OEP külön megállapodásaira vonatkozó gyártói javaslatot is. Utóbbi esetben a gyártói és nagykereskedői engedéllyel rendelkezők termékeik után közvetlenül fizetik vissza a havi támogatási keret esetleges túllépése esetén a különbözetet, míg alapesetben a kereskedelmi láncon keresztül (patikusok, nagykereskedők bevonásával) folyik az elszámolás. A szabályozás a támogatások 20 százalékának visszatartására épít. Bidló Judit úgy véli, a gyártók túlnyomó többsége inkább a külön megállapodást választja. A havi rendszerességű elszámolás érdekessége, hogy decemberben két hónap után kell megvonni a kasszát: a novemberi forgalom mellett a még le nem zárt utolsó hónapban az OEP finanszírozási terve lesz a mérvadó. A külön megállapodás tartalmi elemeiről folyó egyeztetés az egészségügyi vezetés és a termelők képviselői között értesüléseink szerint megakadt, a gyártók ugyanis csak azt tudják elfogadni, hogy kizárólag a termelői árra eső támogatásról szóljon az alku.
Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (IGYE) felújítja az évekkel ezelőtti alkotmánybírósági (Ab) beadványát az újabb, 2003. júliusi gyógyszerár-befagyasztás miatt – tájékoztatta lapunkat Székely Krisztina, az egyesület vezetője. Az IGYE még Gógl Árpád egészségügyi minisztersége idején fordult az Ab-hez, a testület azóta nem tárgyalta a beadványt.
Idén az első félévben az OEP 119,5 milliárd forintot költött gyógyszertámogatásra, ami a tavalyi hasonló időszakhoz képest 24 százalékos növekedés, vagyis negyedével költöttek többet gyógyszerekre idén. A kormány 22 milliárd forinttal, 239 milliárd forintra bővítette az idei gyógyszerkasszát: az OEP szerint az új támogatási rendelet biztosítja, hogy nem lépik túl az előirányzatot.
A módosuló áfatörvény miatt 11 milliárd forint pótlólagos forrást kap jövőre az OEP, s további 11 milliárddal emelik meg a kasszát, amiből az áremelést és a forgalombővülést fedezik. A teljes keret 261 milliárd forintra nő, ami több mint 9 százalékos növekmény, ám ennek a fele az adótörvények változásából fakad. Megjósolható tehát, hogy a szigorúbb gyógyszerpolitika mellett is feszültségek keletkeznek majd évközben a támogatások kifizetésében.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet