A kormány, a parlament és az önkormányzatok tisztázatlan viszonyából erednek az M0-s, vagy a 4-es metró építésének akadályoztatásához hasonló problémák - állítja Baráth Etele, a Nemzeti Fejlesztési Terv és EU Támogatások Hivatala vezetője. Sokan vélik úgy: Magyarországon is elkelne egy közhasznosságú törvény annak érdekében, hogy egy kis közösség ne tudja megakadályozni a nagy többség érdekérvényesítését. Ha volna ilyen jogszabály, az M0-s északi szelete már épülhetne.
A skandináv országokban honos, úgynevezett közhasznossági törvényre még az előző ciklusban tett javaslatot az államtitkár, amit akkor az Országgyűlés nem fogadott el. Baráth elmondta, hogy a MEH-ben előkészítés alatt áll egy hasonló jogszabály az EU-pályázatokra vonatkozóan. Ennek célja az egyablakos engedélyezési eljárás bevezetése regionális szinten.
Kolláth György alkotmányjogász az eseti és nem az általános szabályozás híve, vagyis minden nagy közérdekű beruházásnál külön törvényben kellene rögzíteni a különleges eljárás rendjét. Kolláth szerint az Alkotmánybíróság egyes határozataiból is következtetni lehet arra, hogy szükség lenne egy országos vagy regionális érdekeket szolgáló és az önkormányzatok esetleges okvetetlenkedését korlátozó törvény megalkotására.
Fel kell gyorsítani az eljárásokat, illetve mindenkinek biztosítani kell a jogait - foglalja össze Baráth a tennivalókat. A Sportaréna - aminek építését Baráth készítette elő - esetében a hatóságok és magánszervezetek egyszerre vitatták meg és adták ki az engedélyeket. A körülmények jelentős változása esetén minden félnek megvolt a joga, hogy bírósághoz forduljon. Normál esetben két hónapot igénylő döntések így egy-két nap alatt születtek meg.
Az M0-snál előzetesen kellett volna hasonló szabályozást alkotni, az önkormányzatoknak rövid határidőn belül kell kikérni a lakosság véleményét és meghatározó döntést hozni - vélekedik Baráth.
