BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A felsőoktatás hiába panaszkodott

2003. július 13. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem sikerült jelentős könnyítést elérni a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács (FÉT) múlt heti ülésén a takarékossági intézkedésekkel kapcsolatban. Az Oktatási Minisztérium 5,5 milliárdos megtakarításából 3,46 milliárd forint jut a felsőoktatásra. Az egyetemek és főiskolák vezetői testületei csak szeptemberben tudják módosítani az intézmények költségvetését, így az elvonás az év utolsó 3 hónapját terheli. Emiatt négyszer akkora kiadáscsökkentést jelent az évközi beavatkozás, mint egy teljes évre elosztva - vázolta a helyzetet Kis Papp László, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) elnöke.
Nem került napirendre a FÉT-en a felsőoktatási törvény módosítását előkészítő munkaanyag, amelyet nemrégiben hozott nyilvánosságra az Oktatási Minisztérium. A koncepció szerint a jövőben lehetőség nyílna felsőoktatási intézmények részleges vagy teljes privatizációjára, ami az oktatók és kutatók közalkalmazotti státusának megszüntetését jelentené. A szakszervezetek elfogadhatatlannak tartják a magánosítás minden változatát - hangsúlyozta Kis. A módosítás a felsőoktatási és a kutatási ágazatot, összesen 67 ezer közalkalmazottat érintene. A tervezet érdekessége, hogy az OM felsőoktatási államtitkársága nem tekinti sajátjának azt. A munkaanyagot egy az OM-től független reformbizottság készítette az elmúlt félévben. Az érdekegyeztetés előmozdítása érdekében a FÉT július 25-ei összehívását kezdeményezte az FDSZ.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet