A Széchenyi kártyával rendelkező ügyfélkör bővülését várja a Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB) a július elsejével megváltozott hitelkonstrukciótól. Június végéig összesen 3600-an jutottak kártyához, közülük mintegy ezren kötöttek szerződést az MKB-val, míg az igénylők 40 százaléka az OTP-t, 34 százaléka pedig a Postabankot választotta - tudtuk meg Krisán Lászlótól, a Ka-Vosz Rt. ügyvezetőjétől. Az MKB-nak az ezres ügyfélkör egymilliárdos portfóliót hozott, ami csupán töredéke a bank által a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott 50-60 milliárdos hitelállománynak.
Az egymillió forintos hitel a vállalkozások szűk rétegének volt kedvező konstrukció, mivel ebből az összegből sem fejlesztést, sem forgóeszköz-finanszírozást nem lehet megvalósítani - értékelte az eddigieket Csomor Gábor, a VOSZ főtitkára. A hónap elejétől 2, 3, 4 és 5 millió forintos Széchenyi kártya is igényelhető. Ezentúl nemcsak a kamarai és VOSZ-tagok jutnak hitelhez, hanem szövetkezetek és részvénytársaságok is igényelhetik a kártyát. Módosult a kamatkonstrukció is: a hitel ára a mindenkori 3 havi BUBOR+5% (ez most 14,5 százalék). Az 5 százalékos állami kamattámogatás azonban csak 1 millió forintig érvényes, afelett 3,5 százalékot vállal át a kormány. Kedvezően változott a feltöltési kötelezettség szabályozása: ezentúl csak a hitel 20 százalékát kell negyedévente a kártyára visszahelyezni. A hatféle hitelkeretnek megfelelően különböző kártyadíjat kell fizetni: az 500 ezres kártya 13 ezer, a 2 milliós 20 ezer, az 5 milliós kártya pedig 35 ezer forintba kerül. Krisán becslése szerint az igénylői kör beáll az 5-8 ezres szintre.
