Jelentősen romlott a tárca megítélése a kormány szemében - mondta lapunknak Kis Papp László, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) elnöke.
A harmadik az Oktatási Minisztérium (OM) a takarékossági elvonások listáján. A tárcánál az 5,5 milliárd forintos elvonás nagy részét a felsőoktatás szenvedi el. Az egyetemek költségvetésének számszakilag 2 százalékos megnyirbálása gyakorlatilag 6 százalékot jelent. Az intézmények büdzséjük nagy részét ugyanis már elköltötték az eddigi hat tanítási hónap alatt, az elvonások így háromszorosan csökkentik az őszi szemeszter forrásait. Kérdéses, hol takarítják meg az összeget. Az OM szerint csak a dologi kiadásokat érinti az elvonás, az alkalmazottak bérének és létszámának csökkentésére nem kerülhet sor. A dologi támogatások 3,4 milliárd forinttal való csökkentése technikailag megoldhatatlan, mivel a pénz nagy részét már elköltötték az intézmények - véli Rák György, a Budapesti Műszaki és Gazdasági Egyetem (BMGE) gazdasági főigazgatója. Kis szerint részben a dologi, részben a béren kívüli személyi kiadásokat kell mérsékelni. Így a szerződéses óraadókat, jutalmakat, különböző támogatásokat érintő intézkedések komoly feszültséghez vezethetnek. A megszorítás még nincs intézményekre lebontva. Az FDSZ becslései szerint a BMGE-nek 350, a Debreceni Egyetemnek 300 millió forinttal kevesebből kell kijönnie. Július 10-én rendkívüli tanácson tárgyal az elvonásokról az OM a szakszervezetekkel.
