A paksi atomerőműben a kettes blokk karbantartásának elhúzódása miatt kialakult helyzetet a szerdán összeült krízis-munkabizottság a villamosenergia-rendszer jelentős zavarának minősítette. A Mavir Rt. regulátorként – mint a munkabizottság lapunkat tájékoztatta – köteles a helyzet kezelése érdekében intézkedéseket tenni, figyelembe véve a fogyasztók ellátásának biztonságát, s eközben a határkeresztező szabad kapacitásoknak a Magyar Energia Hivatal által jóváhagyott aukcióját is meg kell tartania május elsejéig. A regulátor elkészítette az úgynevezett krízistervet, amely részletezi az intézkedéseket. Ha az előre meghatározott időre – május 6-áig – a paksi blokkot nem indítják újra, akkor a közüzemi mérlegkörben eddig le nem kötött erőművi kapacitásokat veszik igénybe. Ezek összteljesítménye 350 megawatt, míg a paksi kettes blokk kieső teljesítménye 460 megawatt. A hiányzó mintegy 110 megawattnyi kapacitást várhatóan a közüzemi mérlegkör importjának növelésével pótolják – a szabadpiaci importot nem korlátozva –, miközben a tranzitszállításokat csökkentik. A magyarországi tranzitforgalom 2002-ben 3867,2 gigawattóra volt.
A szabad erőművi kapacitások felhasználásakor figyelni kell arra, hogy a tüzelőanyag felhasználásának szerkezete a normál helyzethez képest ne változzon – mondta lapunknak Tombor Antal, a Mavir elnök-vezérigazgatója. A normális működéshez az is szükséges, hogy az erőművek szokásos évi karbantartásait átütemezzék, valamint a közüzemi mérlegkörre vonatkozó szabad kapacitásokra tervezett aukciókat felfüggesszék. A Mavir folyamatosan figyeli a rendszert, és bármikor kész a beavatkozásra – hangsúlyozta Tombor.
