A pénzügyi tárca nem látja megalapozottnak azokat a feltételezéseket, amelyek szerint idén nem tartható az államháztartási hiány előirányzata – bár az első negyedévben az éves terv 34 százalékát már elérték. Várfalvi István helyettes államtitkár szerint a március végi érték is alatta marad a tárca várakozásainak. A Pénzügyminisztérium (PM) az április 15-i határidőre elküldte a kormánynak a jövő évi költségvetési irányelveket.
Elemzők szerint a tervezettnél magasabb infláció pótlólagos forrásokat biztosíthat idén a büdzsének, ám az utóbbi hónapok – elsősorban az olajárak kedvező alakulása – ezt a rejtett tartalékot is apaszthatják. A PM szerint azonban a dinamikus bérkiáramlásból visszafolyó adó- és járulékbevételek, illetve a fogyasztás bővülése kárpótolják a „veszteségért" a büdzsét. A szakemberek szerint a tervezettnél fél – a piac szerint egy – százalékponttal alacsonyabb GDP-növekedés sem üt befoltozhatatlan lyukat a költségvetésen. A mérsékeltebb bővülés ugyanis leginkább a társaságok adóbefizetéseiben csapódik le, márpedig az idei tevékenységük utáni adót csak jövőre kell befizetniük a cégeknek. Kérdés, hogyan hat ez a jövő évi tervekre. A kormány makroprogramja szerint 2003-ban a várt 4,5 százalékról 2005-re 3 százalékra szorítják le az államháztartás hiányát, ami az euró 2007-es bevezetésének egyik feltétele. A piac szerint azonban a magas bérkiáramlás és a felültervezett makroparaméterek miatt nem sikerül idén GDP-arányosan 5 százalék alá csökkenteni a deficitet.
