Idén az első negyedévben a közbeszerzési törvény hatálya alá tartozó szervezetek 947 eljárást bonyolítottak le – ebből 129 eredménytelenül zárult –, amelyek összértéke 150,9 milliárd forint volt – jelentette be tegnap Tunyogi László, a Perfekt-csoporthoz tartozó Magyar Közbeszerzési Hírbörze Kft. ügyvezető igazgatója. Tavaly az azonos időszakban ennél nagyobb értékben, 185,3 milliárd forintért vásároltak az intézmények. A legtöbb ajánlatot sorrendben a BKV, a fővárosi önkormányzat és a HM beszerzési hivatala kérte. A legértékesebb szerződéseket a Miniszterelnökség Közbeszerzési és Gazdasági Igazgatósága (MKGI) kötötte, összesen 42,9 milliárd forint értékben. A második helyezett – jócskán leszakadva – a MÁV Rt. a maga 8,7 milliárdjával.
Tovább folytatódott az eljárások koncentrációja, ugyanis az első tíz ajánlatkérő 104 eljárásának értéke 76,6 milliárd forintot tett ki. Így egy közbeszerzés átlagos értéke 7,6 milliárd forint volt, ez a tavalyi év azonos időszakához képest 11 százalékos növekedés. A legértékesebb megbízásokat az első három hónapban – tavalyhoz hasonlóan – a Mol Rt. kapta, összesen 31,1 milliárd forint értékben. Ebből egy eljárás, az MKGI-től kapott, a költségvetési intézmények hároméves üzemanyag-ellátására szóló megbízás tett ki csaknem 30 milliárdot. A második a VAMAV Vasúti Berendezések Kft. 5,2 milliárddal, a harmadik pedig az Architekton Kft. 4,6 milliárddal.
A legtöbb közbeszerzést a nyilvánosságot biztosító nyílt eljárás keretében bonyolították le, ezek értéke 77 milliárdot tett ki. Az EU-támogatások mintegy 60 milliárddal növelhetik meg az éves közbeszerzési forgalmat – véli Tunyogi. Az igazgató nem bocsátkozott becslésekbe az év végére várható összértéket illetően. A Közbeszerzések Tanácsának várakozásai szerint a tavalyi 800 milliárd forintos forgalom az idén 900 milliárdra nőhet.
