BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A januári folyó hiány 340 millió euró lehetett

2003. március 12. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A folyó fizetési mérleg januári egyenlege 340 millió eurós hiányt mutat - a NAPI Gazdaság által megkérdezett elemzők megítélése szerint. Egy évvel korábban - a nemrég módosított statisztika szerint - 261 millió eurós deficit keletkezett. Akkor a külkereskedelmi mérleg 262 millió eurós hiánnyal zárta az első hónapot, a szolgáltatások és jövedelmek soron további 71 milliós hiány halmozódott fel, amit a viszonzatlan folyó átutalások 73 milliós többlete ellensúlyozott.
Idén a jegybank a korábban használt pénzforgalmiról áttért a vámstatisztikai elszámolásra. Ez közelebb hozza az eredményt a KSH kimutatásaihoz, amelyek viszont már egy hete rendelkezésre állnak. Annyi különbség azért van a két elszámolás között, hogy az MNB mind a kivitelnél, mind a behozatalnál az exportáló ország határparitását veszi figyelembe, ellentétben a külkereskedelmi statisztikával, ahol mindkét oldalon a magyar határátlépést tekintik mérvadónak. A KSH szerint az import 342 millió euróval haladta meg januárban az exportot. A jelentéshez fűzött megjegyzés szerint az utólagos korrekciók miatt változhat az adat. Ez, valamint a módszertani eltérések miatt az elemzők a becslésekben rejlő bizonytalanságra hívták fel a figyelmet. A fizetési mérlegben számításba vett külkermérlegre az elemzők átlagosan 300 millió eurós deficitet várnak, ami jobb a KSH-adatnál.
A fizetési mérleg egyéb sorainál eltérők a várakozások. A szolgáltatások és jövedelmek soron is deficitet vár a többség, főként a szezonális hatások miatt. Zsoldos István, a CA-IB Rt. elemzője szerint ezen belül az idegenforgalom kismértékű, 30 millió eurós többletet is összehozhatott, más vélemények szerint viszont január gyenge hónapnak számít a turizmusban. A jegybank pénteken adja ki az adatot.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet