BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sokba kerülne az influenza

2003. február 13. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jelenleg nincs influenzajárvány az országban, elszigetelt megbetegedéseket azonban már több megyében - legutóbb Zalában és Veszprémben - észleltek a szakhatóságok. A fővárosban öt esetet regisztráltak, melyekért az A vírus volt a felelős. Az influenzaszerű - hasonló tüneteket produkáló - megbetegedések száma meghaladja a 2100-at, ám ez sem nevezhető számottevőnek.
A NAPI Gazdaság által megkérdezett gyógyszertárak átlagos téli üzletmenetről számoltak be. Az influenza elleni készítmények szezonális termékek, amelyek télen jobban fogynak, de az ilyenkor megszokottnál semmivel sem keresettebbek - tudtuk meg a patikák üzemeltetőitől. Budapesten 240 ezres oltóanyagkészlettel várták a telet, ebből még mintegy 50 ezer adag használható fel - tájékoztatta lapunkat a fővárosi ÁNTSZ.
Lapunk számításai szerint influenzajárvány milliárdos nagyságrendű veszteséget jelent a nemzetgazdaságnak. Az elmúlt évek adatai alapján éves átlagban 200 ezer regisztrált fertőzött volt, egy megbetegedésre 8 munkanappal számolva ez évi 12,8 millió munkaóra kiesést jelent.
A betegek 200 millió forintot költenek évente csak védőoltásra, az OEP 100 milliós támogatásával. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár januárban 17,5 milliárd forintot fordított gyógyszerek támogatására. A februárra szóló finanszírozási tervben 22,5 milliárd forintos kiadással számolnak, a növekményben a speciális készítmények beszerzésén túl egy esetleges influenzajárvány kitörésének költségeit is figyelembe vették - tudtuk meg.

Baka Zoltán
Baka Zoltán
Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet