BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az áfatrükk nélkül bajban volna a büdzsé

Az elemzői várakozásoknak megfelelt a januári államháztartási hiány előzetes adata. A tavaly év végén felgyorsított áfa-visszautalások jócskán megdobták a januári bevételeket: enélkül a hiány mintegy 60 milliárd forinttal nagyobb lenne.

2003. február 4. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Baka Zoltán
A pénzügyi tárca szerint 44,4 milliárd forint hiánnyal kezdte az új évet az államháztartás, ami szinte egybeesik a lapunk által készített elemzői prognózisok 40 milliárdos átlagával. Az alrendszerek közül - hagyományosan - a társadalombiztosítási alapok teljesítettek a legrosszabbul. A kiadásokat megdobhatta, hogy az egészségbiztosítás év elején több jogcímen is folyósít előlegeket: ilyet kaphatnak a fizetési nehézségekkel küzdő kórházak vagy patikák. A bevételi oldal megfelel az időarányosnak, még úgy is, hogy a költségvetés hozzájárulásainak egy jelentős tétele nem havi bontásban kerül az alapokhoz. Több mint 10 milliárd forintos pozitív szaldóval indították az évet az elkülönített állami pénzalapok.
A központi költségvetés januárban kimutatott deficitje az éves előirányzat 2,3 százaléka, szemben az egy évvel korábbival, amikor az első hónapban az - év végére az előirányzat többszörösére emelkedő - éves deficit 4 százalékát már felhalmozták. A kedvező egyenleg kialakulását segítette a már az előző kormány által szívesen használt könyveléstechnikai trükk, jelesül az áfa-visszatérítések év végi felgyorsítása. Így mintegy 60 milliárd forinttal tehermentesítették a büdzsé januári egyenlegét. Enélkül a költségvetés hiánya elérné a 73 milliárd forintot, azaz az éves terv 13 százalékát, ami már bizarr évkezdetet jelentene.
A januári szja-bevétel jelentős részét a helyi önkormányzatok viszik el. A települések 13 részletben kapják éves szja-részesedésüket, amiből két részlet az év első hónapjára esik. Ráadásul az önkormányzatok - a számítások alapjául szolgáló két évvel korábbi szja-befizetések alapján - idén 70 milliárd forinttal nagyobb részesedésre jogosultak az előző évhez képest: a többletből 11 milliárdot már meg is kaptak.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet