Vigh György Zsolt
A Gripenek fegyverzet nélkül összesen 210 milliárd forintba kerülnek, míg az amerikai rakéták ára 26 milliárd forint lehet - jelentette be Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a kormányülés után. Ebből a gépek bérleti díja 122 milliárd forint, a 10 éves bérleti idő után pedig nem kell maradványértéket fizetni értük, így ezért az árért magyar tulajdonba kerülnek és várhatóan 30 évig repülnek. A jelenlegi szerződés üzletileg tekinthető lízingnek is - mondta a miniszter. Annál is inkább, mert a fegyvervételhez kétharmados parlamenti döntés kell, de ezt az előző kormány is elkerülte a bérleti szerződéssel és a mostani is azzal, hogy - maradványérték nélküli - bérleti szerződést kötött.
A vadászgépek logisztikai eszközeit a bérleti idő után meg kell vásárolni, addig ezt a svéd fél biztosítja, több tíz milliárd forintért. A logisztikai eszközök vételi ára nem volt a svédekkel aláírt szándéknyilatkozat része - mondta Juhász.
A Gripenek az eredeti 106 milliárd forintnál 59 milliárddal kerülnek többe. Ez az összesen 165 milliárd forintos ár nőtt a korszerűbb Gripenek érkezése és az átütemezett részletfizetés miatt 210 milliárdra. A miniszter nem közölte, mennyi a kisebb részletekben fizetett kamatkiadás. Csupán annyit mondott, hogy az euróhitel kamatlába 2,6 százalék körüli, vagyis a NAPI Gazdaság korábbi elemzésének megfelelően valamivel az EURIBOR felett alakult (NAPI Gazdaság, 2003. január 27., 3. oldal). A kamatkiadás lapunk becslése szerint 15-20 milliárd forintra rúg. Svéd források szerint a finanszírozásban részt vevő pénzintézet a svéd kormány beruházásokat támogató bankja lehet.
Az offset - a korábbról ismert elemekkel - kibővült - jelentette be Juhász. Ebben szerepet kap a repülőgépipar is, azaz a Gripenek javításában és karbantartásában a Dunai Repülőgépgyár Rt. is részt vehet. A 9-ről 15 évre növekvő ellentételezési idő alatt állítólag 13-15 ezer új munkahely jön létre.
