BUX 139670.14 0,59 %
OTP 45700 0,88 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A hitelkamat tovább drágítja a Gripeneket

2003. január 26. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Gripen-szerződés módosítása hitelfelvételt is magában foglal, ez tovább drágítja a bérleti szerződést. A honvédelmi tárca nem 30, hanem csak 12 milliárdos részletekben törlesztene - jelentette be Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a pénteki kormányülést követően. A hitel kamatáról és a részletfizetés futamidejéről azonban nem árult el részleteket. (A kamat alapja valószínűleg a jelenleg 2,74 százalékos Euribor, amihez jön még a bankok saját marzsa. Hitelezőként a Gripent gyártó Saab AB-t birtokló Investor csoporthoz tartozó valamely neves pénzintézet jöhet szóba.) A Honvédelmi Minisztérium (HM) január végéig koronában átutalja az idei csökkentett - 12 milliárd forintos - törlesztőrészletet a svédeknek.
A következő húsz-harminc évben nem kell új repülőgép-beszerzésről gondolkodni - mondta Juhász. A kormány döntése szerint az elvileg lehetséges változatok közül a korszerűbb, és ezért az eredeti - 108 milliárdos - árnál 15,2 százalékkal drágább vadászgépeket választják.
A hosszú távú használatról szóló, jelzés értékű bejelentés mögött valószínűleg a HM azon szándéka húzódik meg, hogy a bérleti idő végén maradványértéken megvásárolja a gépeket. Ez az opció már az eredeti szerződésben is benne volt. A másik lehetőség az, hogy az évente fizetett összeg nem bérleti díj, hanem egyenesen vásárlási részlet lesz. Így a használt Gripenekre hasonló szerződés köthető, mint a használt autókra egy márkakereskedésben.
Vigh György Zsolt

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet