A várakozásoknak megfelelően sem a pénzügyminiszter, sem a jegybankelnök nem vett részt csütörtökön az Országgyűlés költségvetési bizottságának ülésén. Helyettük Burány Sándor, a tárca politikai államtitkára és Auth Henrik, az MNB alelnöke tájékoztatta a képviselőket a forint árfolyamával kapcsolatos döntésekről. Előbbi javaslatára - a kormánypárti képviselők támogatását követően - a bizottság elnöke zárt ülést rendelt el. Az ülés után a bizottsági tagok pártállástól függően eltérően értékelték a vitát: Varga Mihály, a bizottság fideszes elnöke szerint semmi olyan új információ nem hangzott el, ami ne lett volna korábban ismert a bizottsági tagok előtt. Szerinte a zárt ülést azt követően is el lehetett volna rendelni, hogy a gazdaságpolitika irányítói rövid, átfogó értékelést adnak a kialakult helyzetről, ezzel is hangsúlyozva együttműködési szándékukat. Veres János, a szocialisták által delegált alelnök Magyarország gazdasági érdekeit hangoztatva szükségesnek tartotta az újságírók kizárását az ülésről.
A vitát összefoglaló, a következtetéseket leszűrő tájékoztató tartalma miatt az ellenzéki képviselők kivonultak az ülésről. Varga szerint a kormánypárti bizottsági tagok a jegybankot és annak elnökét, Járai Zsigmondot bíráló tájékoztató elfogadását indítványozták, eltérően az előre meghirdetett napirendi pontoktól. Emiatt a bizottság elnöke berekesztette a vitát, ám a másik oldal folytatta az ülést. Veres cáfolta, hogy a jegybankot támadná a tájékoztató. A kormányoldal egyben kezdeményezi, hogy az MNB elnöke az Országgyűlésnek adjon tájékoztatást a helyzetről.
(NAPI)
