A honvédelmi tárca idén és a következő három évben összesen 1469 milliárd forintból gazdálkodhat - a HM Központi Pénzügyi és Számviteli Hivatalának (KPSZH) előrejelzése szerint. A minisztérium a növekvő GDP egyre nagyobb hányadát kapja meg.
A 2003-as honvédelmi költségvetés feszített, mivel az első igények összegyűjtésekor a tárca még 381 milliárd forintot igényelt volna a Gripen részletfizetése és a közalkalmazotti illetményfejlesztés áthúzódó hatása nélkül - mondta Berényi Oszkár dandártábornok, a KPSZH főigazgatója. Végül a költségvetési törvényben ennél jóval kisebb összeg, 309,5 milliárd forint szerepel.
Az idei honvédelmi büdzsé felhasználása még eltér a szakirodalom szerint elméletileg kívánatostól, bár azt a legtöbb NATO-hadsereg sem teljesíti - véli a főigazgató. Ideális esetben ugyanis a költségek 30 százalékát teszik ki a személyi kiadások, 40 százalék a működési kiadás, míg 30 százalék a fejlesztésekre fordítható rész.
Ezzel szemben 2003-ban 41 százalék lesz a személyi, 32,1 százalék a működési és 14,7 százalék a felhalmozási célú kiadások részesedése, a fejezeti kezelésű előirányzatokra a büdzsé 12,1 százaléka megy el (ezek között szerepel a tárca által alapított kht.-k támogatása is). A felhalmozási célú kiadások között olyan tételek is szerepelnek, mint a laktanya-rekonstrukció milliárdjai. Az új eszközök beszerzésére a HM-büdzsé 4,8 százaléka fordítható (NAPI Gazdaság, 2002. december 8., 1-3. oldal).
A katonai költségvetést olyan tételek is terhelik, mint a hivatásosok kedvezményes nyugellátásához való hozzájárulás vagy a sorállomány tb-járulékának finanszírozása. Ezekre 2003-ban az előző évhez képest 1,4 milliárddal többet, 13,9 milliárdot kell költenie a HM-nek, holott ez korábban egy, a pénzügyi tárca által kezelt alap terhére történt.
A probléma továbbra is az, hogy az utóbbi 13 évben elmaradt a fokozatos reform, így mára csaknem minden eszköz és ingatlan elavult, a cserék vagy felújítások, valamint az új eszközbeszerzések elodázhatatlanná váltak. További probléma, hogy a költségvetés ugyan nő, ám az egy katonára eső kiadás továbbra is az egyik legalacsonyabb a NATO-n belül, miközben a fegyverbeszerzés az eddigieknél is drágább mulatsággá válik.
Vigh György Zsolt
