BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Deficit mindkét alapnál

Amint az várható volt, a módosított előirányzatnál is magasabb lett az Egészségbiztosítási Alap 2002-es gazdálkodásának hiánya. Több kiadási előirányzatot ugyanis nem igazítottak évközben a megváltozott helyzethez. A tervekkel szemben deficites lett a nyugdíjalap mérlege is.

2003. január 8. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Egészségbiztosítási Alap 86,4, a nyugdíjbiztosítás pedig 12,4 milliárd forint hiányt halmozott fel az előző évben. Az előirányzat a két társadalombiztosítási alapra együttesen 29,1 milliárd forint deficitet tartalmazott.

A csaknem 70 milliárdos növekmény azonban nem okozhatott meglepetést, hiszen csak olyan előirányzatok túllépéséről van szó, amelyek tarthatatlansága már év közben látszott, de az Országgyűlés nem vagy a valós igénynél kisebb mértékben módosította a tervszámokat. Ide sorolhatók egyebek mellett az évközi nyugdíjkifizetések, amelyek mind a két alap kasszáját apasztották. A kormányváltást követően készült módosításokban csak az új kabinet döntése alapján végrehajtott 19 ezer forintos egyszeri nyugdíjemelés jelent meg új keletű kiadásként, a korábbi kabinet alatt megszavazott 4,5 százalékos májusi, illetve a novemberi újabb 1,5 százalékos emelés az előirányzatokban nem szerepelt. Mindezek az egészségbiztosítás esetében éves szinten 29,6 milliárd forint többletkiadást jelentettek. Hasonlóan alakultak az alap pénzbeli (táppénzkiadások, terhességi gyermekágyi segély) ellátásai is: az ezen a jogcímen kifizetett összeg tavaly 20,6 milliárddal múlta felül az évközi módosítások során mindvégig érintetlenül hagyott előirányzatot. Ezekkel a tételekkel még szembetűnőbb lett volna a kormány azon mulasztása, hogy a törvényi előírásokkal szemben nem készített pótköltségvetést, holott az államháztartás hiánya év közben már elérte a kiadási főösszeg 5 százalékát. Ehelyett a decemberi módosításkor kért felmentést az Országgyűléstől.
A költségvetéshez hasonlóan tehát a tb-alapokról is elmondható, hogy a legutolsó, decemberi módosításhoz képest sem teljesültek egyes előirányzatok. Az egészségbiztosítás kiadásai például csaknem 80 milliárd forinttal, azaz 7,7 százalékkal haladták meg a legutolsó módosításban szereplő előirányzatot. Nagyobb lett a tervezettnél a már említett pénzbeli ellátásokon túl a gyógyító-megelőző ellátásokra fordított összeg is. Ezen a címen 23,3 milliárd forinttal többet utaltak ki, ami a szeptemberi közalkalmazotti béremelés fedezetét jelentette. Igaz, ez felülről nyitott kassza, vagyis törvénymódosítás nélkül túlléphető.
Az egészségbiztosítás tavaly 209 milliárd forintot fordított gyógyszertámogatásra, ami mintegy 160 millió forinttal kevesebb volt az előirányzatnál. Megtakarítást értek el a gyógyászati segédeszközök 28,9 milliárdból finanszírozott támogatásánál is, itt 584 millió forint maradt a kasszában. Az alap kiadásai decemberben meghaladták a 105 milliárd forintot, ami havi szinten a legmagasabb volt az előző évben.
A tavalyi bérkiáramlás mértékét jól jelzik a járulékbevételi adatok.: az egészségbiztosítási járulékokból befolyt 648 milliárd forint a dinamikus béremelkedésnek köszönhetően 18,5 százalékkal haladta meg a 2001-es eredményt. Decemberben 67,2 milliárd forint egészségbiztosítási járulékot fizettek be, ez 19,1 százalékkal nagyobb az egy évvel korábbinál.
(NAPI)

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet